Hlavní navigace

Acala DVD 3gp Ripper 2.3.9

1. 11. 2006

Sdílet

Licence: freeware Domovská stránka: www.cutedvd.com S rozvojem různých mobilních zařízení se pomalu začínají ...


Licence: freeware
Domovská stránka: www.cutedvd.com

S rozvojem různých mobilních zařízení se pomalu začínají objevovat aplikace, které si umí poradit s převodem formátů, jež PDA či mobilní telefony přehrát nezvládnou, do formátů jiných, které již taková zařízení zpracují a dokáží nějakým způsobem reprodukovat. U audia většinou není problém, MP3 jsou skladné a je to již standardní formát. Problém nastává u videa, které je nepoměrně náročnější na úložný prostor i na hardware. Takové 8GB DVD se prostě do běžného mobilu nevměstná. Naštěstí existuje formát 3gp (ale i jiné), který problém s místem řeší za vás. Celý tento dlouhý úvod spěje k tomu, abych vám představil freeware Acala DVD 3gp Ripper.
Pokud máte zkušenosti s CloneDVD Mobile od SlySoftu, určitě vás překvapí profesionálněji vypadající prostředí. To je rozděleno do tří částí: náhledové okno, sekce pro nastavení kvality výstupu a seznam kapitol s volbou jazyka a titulků. Jistě se už teď ptáte, jak je to s chráněnými originálními médii. Na toto otázku odpovídám: chráněná DVD lze kopírovat, nevím však, jak si program poradí s nejnovějšími ochranami (např. Underworld 2, Karcoolka a podobně). Ale teď už k funkcím. Nastavení výstupního formátu se omezuje na stanovení video bitrate v pěti krocích, od nízkého až po excelentní, a na volbu velikosti obrazu (128 x 98, 176 x 144, 320 x 240). Jelikož se počítá s tím, že nemusíte mít ve svém mobilním miláčkovi zrovna 2GB kartu, není problém rozdělit film na libovolně velké úseky a brát si je na cestu do školy nebo do práce postupně. Druhá možnost je "ripnout" jenom stanovený úsek filmu. Stačí určit začátek a konec úseku, případně vybrat pouze některé kapitoly, které chcete převést, a po překopírování se můžete vydat na cesty. Na DVD většinou bývá více zvukových stop a k nim odpovídající titulky. Na mobilu budete asi těžko poslouchat zvukové stopy v DTS kvalitě, takže je samozřejmě možné vybrat si požadovaný zvuk a popřípadě jedny titulky. Převod je poměrně rychlý, samozřejmě však záleží na hardwaru, se kterým pracujete. Velikost výstupu vás napoprvé asi překvapí, protože komprimace je opravdu značná. Při použití druhé nejvyšší kvality můžete počítat s poměrem jedna minuta videa = ? 1 MB.

Copernic Desktop Search 2.0

Licence: freeware
Domovská stránka: www.copernic.com

Snad nikomu nevyhovují stávající standardní vyhledávací možnosti ve Windows. Proto také existují externí nástroje, které tento standard zastoupí a v mnohém vylepší. Jedním z takových je i Copernic Desktop Search ve své druhé verzi. Jaký je a co umí, zjistíte právě v následujícím textu.
Klíčem k nalezení nějakého souboru je dokonale naplněný index s obsahem vašeho počítače. Jeho automatické naplnění, které v praxi znamená průchod celého diskového pole a přenosných zařízení, trvá poměrně dlouho, ale když už je hotové, samotné vyhledávání zabere pár vteřin. Záleží jen na tom, jak obecně zadáte vyhledávací parametry. Samozřejmě zde fungují zástupné znaky * a ?. Postupů, jak hledat co chcete, je několik. Buď fulltextově v celém indexu, pouze v jednotlivých kategoriích a nebo jen v těch kategoriích, ve kterých chcete. Tyto sekce jsou pevně nastaveny z "výroby" a jedná se o e-maily (přílohy), soubory, hudbu, obrázky, videa, kontakty, oblíbené položky a historii (oboje myšleno v rámci internetových prohlížečů). Každá kategorie obsahuje i několik specifických polí pro vyhledávání. Například hudební soubory je možné hledat pomocí autora nebo žánru zkrátka podle údajů v ID3 tagu. Proces vyhledávání funguje skoro on-line, takže když do pole Hledat zapíšete pár prvních písmen a vteřinku počkáte, uvidíte seznam všech odpovídajících zápisů v indexu. Tento seznam pak můžete dále zužovat postupným vypisováním dalších znaků, až se dostanete tam, kam jste chtěli. Program nevyhledává pouze ve jménech souborů, ale také uvnitř, ať už jsou vnitřnosti jakékoli, tedy třeba ID3 tagy MP3 souborů nebo pole Od či Důležitost u e-mailů. Jakmile se dostanete k cíli, není problém v náhledovém okně zkontrolovat (případně si poslechnout), zda se opravdu jedná o hledaný objekt.
Funkcí je samozřejmě daleko více např. propojení s instalovanými programy nebo vyhledávací pole přímo na systémové liště. Bude však lepší, pokud si tohoto "čmuchala" vyzkoušíte sami.

KSP

Licence: freeware
Domovská stránka: ksp.kalliope-soft.eu

Pod touto třípísmennou zkratkou se skrývá poměrně schopný přehrávač všech nejpoužívanějších audio formátů. V porovnání s oblíbeným a rozšířeným WinAmpem sice trochu pokulhává hlavně v uživatelském rozhraní, ale když se přenesete přes specifické ovládání, užijete si čistý zvuk a zajímavé propojení playlistu a knihovny médií.
Při prvním spuštění je nutné pomocí průvodce konfigurací nastavit náležitosti, potřebné ke správnému běhu programu, jako výběr adresáře (adresářů) pro knihovnu médií a asociování typů souborů, které se budou pomocí KSP spouštět. Osobně bych uvítal tyto dotazy již v průběhu instalace, ale proti gustu... Při prvním pohledu na spuštěnou aplikaci vás možná napadne, co budete s tolika okny a záložkami na ploše dělat. Většina těchto okének naštěstí zobrazuje informace z ID3 tagu a navíc je možné je skrýt. Jedno však stojí za zmínku: jsou to tzv. suggestions (návrh, nabídka), kde se nabízejí další písničky z vaší knihovny od stejného interpreta. Největší kus obrazovky pak zabírá vlastní playlist. Používáním záložek se pak můžete přesunout na ekvalizér, do správce přenosných zařízení a do knihovny médií. To je přesně to místo, odkud lze přidávat jednotlivé písně nebo rovnou celá alba do aktuálního playlistu, nebo vytvořit playlist nový. Kromě přehrávání by KSP mělo zvládnout i vypalování, a to jak datových, tak audio CD. V současné verzi si však zatím jen přečtete, že tato funkce je ve vývoji. Snad příště.
I když se vývojáři tohoto softwaru vychloubají, že kvalita reprodukce prostřednictvím tohoto programu předčí všechny ostatní, já jsem žádný posun oproti Media Playeru nebo WinAmpu nepozoroval. Je však možné, že na takové testování nemám správné podmínky. Nicméně by vás mohlo potěšit, že KSP nepřehrává hudbu hůře než ostatní podobně zaměřené freewarové produkty.

miniTrezor 2.0.3

Licence: freeware
Domovská stránka: www.philosoft.hu

Tak schválně. Přihlaste se všichni, kdo nemáte nějaké tajemství. Nikdo? To asi bude tím, že všichni máme co skrývat. Počítače jsou k tomu účelu jako stvořené, ale jak zabránit tomu, aby se někdo nepovolaný neprohrabával vašimi osobními soubory? Způsobů existuje hodně: od nastavení práv až po hardwarové prostředky typu čtečky otisků prstů. Běžný uživatel v domácnosti se však ničím z toho asi nebude chtít zabývat, a proto musí přemýšlet nad nějakým jiným způsobem, jak zabránit manželce (manželovi) v přístupu k hodně soukromým datům. V ten moment přichází na scénu miniTrezor, který je analogií ke skutečné ocelové skříni.
A jak tedy miniTrezor funguje? Jedná se o jednouživatelský software, tzn. na jednom počítači může být instalována pouze jedna kopie programu a v něm nastaven jeden uživatelský profil, chráněný heslem. K profilu si zvolíte (nejlépe vytvoříte nový) adresář. Dále si pak můžete vybrat jeden, dva nebo deset adresářů, které budou využity pro hlavní oblast trezoru jako záložní. Zde se tvořivosti meze nekladou. Můžete využít lokální nebo síťové disky, přenosná zařízení, jak je libo. Pak už se můžete vrhnout do plnění trezoru, přičemž jste omezeni pouze místem na disku. Vkládat lze jednotlivé soubory nebo rovnou adresáře a skládat si tak třeba tematické balíčky. Všechna data jsou nejprve komprimována, aby nezabírala tolik místa, a posléze šifrována pomocí 256bitového AES kódování. Při každé instalaci miniTrezoru je generován jiný šifrovací klíč, takže se nemusíte bát, že by vaše data bylo možné rozlousknout na jiném počítači a v jiné instalaci programu. Uživatelské rozhraní je dostatečně průhledné, abyste sami zjistili, k čemu který příkaz použít a jak vlastně donutit program uchovávat chráněná data. Funguje i funkce drag&drop, takže stačí přetáhnout jakákoli data myší a proces se sám nastartuje. Opačným směrem probíhá po dešifrování a dekompresi zase export do zvoleného adresáře.
Jediné, co mě u této aplikace zarazilo, je fakt, že trezorový adresář je možné běžně smazat. Nikdo se tak k vašim datům sice nedostane, ale vy o ně můžete poměrně jednoduše přijít. Proto bude dobré nastavit pro adresář potřebné atributy nebo v takovém případě využít vytvářené zálohy. A na závěr malá rada. Heslo si opravdu dobře zapamatujte. Stačí tři chybná zadání a o svá data přijdete navždy.

Autor článku

Pod autorským pojmem „Redakce“ se rozumí společná práce redaktorů serveru PCWorld.cz.