Hlavní navigace

AbiWord 2.4.4

1. 6. 2006

Sdílet

Licence: freeware Domovská stránka: www.abisource.com Ne všichni si můžeme dovolit koupit kancelářský balík od ...


Licence: freeware
Domovská stránka: www.abisource.com

Ne všichni si můžeme dovolit koupit kancelářský balík od gigantu jménem Microsoft. Na druhou stranu se ale pro nějaký pokročilejší textový editor v počítači užití vždycky najde. Každý uživatel má sice na software pro práci s textem různé nároky, ale všichni hledáme tu nejlepší cenu. A ta nejlepší, kterou máme nejraději, je plně funkční a užitečná aplikace zdarma. V tomto okruhu jistě všichni známe OpenOffice, ale o tom dnes řeč nebude. Našli jsme pro vás freeware, který opravdu věrně kopíruje MS Word. Vypadá jako Word, umí to, co Word, chová se podobně jako Word a jmenuje se AbiWord. Nějaký vývoj už má zřejmě za sebou, jelikož se jedná o druhou verzi s několika vývojovými krůčky navíc. Podívejme se na něj tedy zblízka.
Po prvním otevření si nejspíš nebudete jistí, jestli jste se náhodou nespletli a nespustili již tolikrát zmiňovaný MS Word. Rozložení pracovní plochy je totiž úplně stejné, položky v českém menu se také jmenují stejně, na nástrojových lištách najdete stejné ikony. Tedy skoro stejné. Jsou takové hezčí, plastičtější, větší. Ano, teď už si můžete být jistí, že jste opravdu spustili AbiWord. Ikony na nástrojových lištách jsou opravdu jediným poznávacím prvkem, podle kterého je možné tato dvojčata rozeznat na první pohled. Pokud se ponoříte do menu hlouběji a vyzkoušíte pár dialogů, tak již najdete odlišností nepočítaně. Na každém kroku je ale inspirace profesionálním řešením znát a třeba dialog pro formátování písma nám přišel stejný do posledního pixelu. Co se funkčnosti týče, není důvod si na cokoli stěžovat. Na nástrojových lištách nebo v menu najdete všechna potřebná nastavení pro formátování písma, odstavců, stránek nebo celého textu, odrážky a číslované seznamy nesmí rovněž chybět. Samozřejmostí je možnost vkládat do textu obrázky a měnit jejich nastavení včetně rozměrů, zarovnání a obtékání. Někoho možná překvapí, že AbiWord dokáže vytvářet i tabulky. Sice se jedná o jednoduché textové tabulky bez výpočetních funkcí, ale potěší. Od tabulek už není daleko k rozdělení stránky na sloupce a v našich zeměpisných šířkách jistě uvítáme českou pravopisnou kontrolu. Ta sice není přímo součástí instalačního souboru, ale pokud v předinstalačním procesu zaškrtnete správné políčko, stáhne se potřebný plug-in modul na konci instalace automaticky. Jestli se ptáte, s jakými formáty umí tato aplikace pracovat, tak vězte, že import souborů ve formátu Word 97/2000, RTF, Palm, Psion, DocBook, LaTeX nebo XHTML není vůbec žádný problém. Stejné možnosti jsou přítomny také pro export. Samotný AbiWord pak používá vlastní přípony *.abw nebo *.awt.
Kromě Windows spustíte AbiWord také pod většinou linuxových distribucí, MacOS zatím podporován není, ale podle tvůrců se na verzi pro Mac OS X vytrvale pracuje, tak uvidíme. Po funkční stránce by měl tento zajímavý produkt vyhovovat snad úplně každému. Popisovat všechny funkce opravdu nemá cenu, protože zde najdete drtivou většinu toho, co ve Wordu. Úplně stejná situace pak platí pro ovládání. Zkuste a uvidíte.

HardDriveIndicator 1.27

Licence: freeware
Domovská stránka: optionalreaction.com/software/hdi/

Dnešní počítače se ubírají do stále vyšších výkonových výšin, ruku v ruce s co nejnižším hlukem. Když se vám povede ztišit počítač do té míry, že neslyšíte ventilátor chladiče na procesoru nebo grafické kartě, otáčející se optické médium v mechanice ani pevný disk, budete na výsost spokojení. Problém však nastane, když na počítačové skříni (tedy case) máte skryté nebo v horším případě žádné diody a systém zatuhne. Pak si bohužel neposlechnete, jestli se náhodou netočí disk, ve snaze načíst kdesi cosi, co nemůže najít. Pro podobné případy existuje právě malá utilita HardDriveIndicator, která se po spuštění bez nutnosti instalace usídlí v systémové liště a bude vás informovat o zatížení jakéhokoli připojeného pevného disku. Jedná se o malou ikonu se dvěma sloupci jeden je pro čtení, druhý pro zápis. A to je všechno. Aplikace zabírá necelé 3 MB paměti a žádný výkon procesoru, takže o její přítomnosti skoro nevíte. Pokud to však je potřeba, stačí mrknout do pravého dolního rohu obrazovky, kde najdete informace o zatížení disků z první ruky.

Quintessential Player 4.51

Licence: freeware
Domovská stránka: www.quinnware.com

Pravděpodobně tušíte, že Windows Media Player a WinAmp nejsou jediné "všehoschopné" přehrávače médií pro osobní počítače. Samozřejmě je podobných programů spousta, ale zdaleka ne všechny dosahují alespoň takových kvalit jako ty dva výše zmíněné. Pod krkolomným názvem Quintessential Player (zkracuje se jako QCD) se skrývá plnohodnotná konkurence, která vedle již zmiňovaných řešení existuje už nějaký ten pátek, ale poměrně v tichosti. QCD "boom" nikdy neproběhl, moc se o něm nemluví, ale pár známým se zalíbil, používají ho již pár let a nedají na něj dopustit. A co tedy tento nástroj umí?
Poprvé byl kdysi vytvořen pro přehrávání kompaktních disků. To už by dnešním zhýčkaným uživatelům zdaleka nestačilo, ale tato funkčnost byla samozřejmě zachována a navíc přibyla možnost ripovat zvukové stopy do formátu MP3, případně OGG nebo WMA, při použití odpovídajících plug-in modulů. Uživatelský komfort zvyšuje spolupráce s CDDB databází, odkud se automaticky stahují informace o kopírovaném albu tedy v případě, že disponujete internetovým připojením. Když už QCD umí MP3, OGG a WMA vytvářet, musí je také zvládnout přehrát. Stačí vytvořit playlist z oblíbených písniček, protřepat, zamíchat a poslouchat. K ovlivnění hudebního výstupu slouží vydařený ekvalizér s přednastavenými hodnotami a místem pro vlastní úpravy zvukového projevu. Hračičkové si navíc jistě vyhrají s několika vestavěnými zvukovými efekty. Uživatelské prostředí je podobné WinAmpu a stejně tak je plně skinovatelné. QCD může tedy nabývat roztodivných tvarů a barev, ovládání se může skin od skinu měnit (ovládací prvky se mohou přemisťovat). Jednotlivé vizuální kreace lze prohlížet a stahovat přímo v prostředí programu. Málem bych se zapomněl zmínit o tom, že QCD kromě přehrávání zvukových souborů podporuje také video ve formátu AVI, ASF, WMV, MPEG nebo MP4. Video má své vlastní okno, jehož velikost můžete přizpůsobit svým požadavkům nebo ho prostě roztáhnout přes celou obrazovku.
Quintessential Player je hodně zdařilou alternativou ostatních programů podobného ražení a určitě jej doporučuji vyzkoušet. Možná se vám zalíbí a začnete jej používat. A pokud ne, ke staré zavedené klasice se můžete vrátit vždycky.

cPicture 1.6.2

Licence: freeware
Domovská stránka: cpicture.net/en/index.html

cPicture, nebo chcete-li SeePicture, je prohlížeč digitálních fotografií, potažmo všech obrázků, které na disku najdete. Jak už to tak bývá, většina prohlížečů má dnes v sobě integrované také funkce pro základní editaci, jako ořez, otočení, změna velikosti atd. Někdy více, někdy méně, to už záleží na vývojářích a na ceně. Freewarové aplikace, mezi které se cPicture hrdě hlásí, sice nedisponují pokročilými filtry a jinými vymoženostmi, ale sem tam se u nich dá najít nějaká vychytávka, která by mohla někoho potěšit. Asi už tušíte, že jsem předchozí větu nenapsal jenom náhodou. cPicture má těch vychytávek totiž hned několik a v následujícím textu se na ně podíváme pěkně zblízka. Ale pěkně po pořádku.
Hned na začátek by se asi hodilo říci, že cPicture není nutné instalovat. Vlastně to ani nejde. Nepřidá tak nepořádek do registrů a jiných systémových oblastí a můžete jej tedy bez obav vyzkoušet. Uživatelské rozhraní je víceméně shodné s ostatními programy podobného typu: stromová adresářová struktura, náhledový pruh, vlastní fotografie a nějaké informace navíc. Angličtina sice na přehlednosti nepřidá, ale kdo tímto jazykem aspoň trochu vládne, neměl by mít větší problémy. Z běžných funkcí stojí za to vyzdvihnout dávkové konverze a přejmenování, redukce červených očí, promítání prezentací, konverze do jiných obrazových formátů nebo tvorbu HTML stránek. Některé funkce jsou ukryty mezi ty pokročilé, které je nejdříve potřeba kliknutím zobrazit. Pak teprve poznáte celou údernou sílu tohoto programu. Osobně mě velice zaujala možnost editace EXIF informací a to tak, že můžete změnit opravdu jakoukoli z položek tohoto informačního souboru, třeba i značku a model fotoaparátu. Práce s informacemi je vůbec postavena v žebříčku hodnot tohoto programu vysoko. Další zajímavé informace o obrázku najdete na několika záložkách, kde za zmínku stojí hlavně histogram, rozdělený na jednotlivé barevné složky. Hned vedle najdete záložku s binárním náhledem fotografie, ale opravdu netuším, k čemu by to běžnému uživateli mohlo být. A nakonec jedna zmínka pro (polo)profesionály, jejichž digitální miláčci umí fotit do formátu RAW. Na oficiálních stránkách programu najdete RAW plug-in modul, takže ani s tímto méně rozšířeným formátem nebudete mít problémy.