Hlavní navigace

9 technologií, které přišly na trh příliš brzy - 4. díl

1. 12. 2013

Sdílet

 Autor: Techspot.com
Mnohé z nich do Česka ani nedorazily. Řeč je o technologiích, které byly předobrazem dnešních populárních produktů, ale postupem času upadly v zapomnění.

Předchozí díl

Smartphone Palm Treo

iPhone od Applu je často uváděn jako prvopočátek revoluce smartphonů. Nebyl však prvním přístrojem, který poprvé přinesl mnoho prvků a funkcí, s nimiž byl dodáván. Řada smartphonů Treo od Palmu, která byla původně vyvinuta společností Handspring, se na scéně poprvé objevila v roce 2002, konkurenci pak začala předhánět koncem roku 2004.

Palm Treo

Asi kolem roku 2005 byl Treo smartphonem, který se ostatní výrobci snažili dostihnout. V průběhu let vzniklo v řadě několik modelů, které obsahovaly funkce jako dotykový displej, podpora technologie Bluetooth, vyjímatelná baterie, plnohodnotná QWERTY klávesnice a fotoaparát. Většina těchto zařízení byla dodávána s operačním systémem Palm OS 5, přestože hrstka posledních modelů byla dostupná i s Windows Mobile.

Na TechSpotu se v polovině roku 2007, tedy těsně před spuštěním prodeje prvního iPhonu, objevil článek, v němž byl nový telefon od Applu srovnáván s modelem Palm Treo 700p. Z článku vyplývalo, že Treo zvládal prakticky všechno, co zvládal iPhone, přestože ne tak kultivovaně a uhlazeně, a k dispozici byl i poměrně solidní trh s aplikacemi třetích stran.

O několik let později byl upadající Palm prodán společnosti Hewlett-Packard za 1,2 miliardy dolarů. HP vydali několika zařízení založených na operačním systému webOS, na němž Palm pracoval v době akvizice. Po roce se však společnost rozhodla zastavit produkci všech zařízení s webOS. Později však byl tento systém licencován LG, která jej využila ve své řadě Smart TV.

Systém nahrávání videa VCR Plus+

Většina z nás si jistě pamatuje (a mnohdy ještě má doma) přehrávač videokazet, videorekordér nebo také VCR, který uživatelům umožňoval nahrávat televizní vysílání na kazetu s magnetickým páskem. Lidé používali VCR podobně jako dnešní digitální videorekordéry – tedy pro nahrávání vysílání pro pozdější sledování. Dříve však museli fyzicky počkat u televize, zmáčknout tlačítko pro nahrávání ve chvíli, kdy kýžený program začínal, a následně ručně vložit konkrétní datum, čas a kanál. Tak tomu bylo, než přišla na scénu technologie VCR Plus+.

VCR Plus+

Tato technologie umožňovala uživatelů vkládat do samostatného zařízení VCR Plus+ prostý šestičíselný kód (tato funkce byla později integrována do většiny videorekordérů). Tyto kódy obsahovaly informace, které byly nutné k instruování videorekordéru tak, aby nahrával přesně ten pořad, který jste chtěli. Stačilo jen zadat číslo a nastavit zařízení tak, aby směřovalo na váš videorekordér. Ve správnou chvíli pak zařízení vyslalo nahrávací signál do VCR, který následně začal nahrávat.

skoleni

Programovací kódy byly publikovány vedle jednotlivých položek televizních programů v novinách a časopisech. Kvůli novým technologiím, zejména digitálním videorekordérům, však začaly být tyto kódy postupem času zbytečné a v květnu 2010 se s nimi nakonec přestalo.

Pokračování

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).