Hlavní navigace

7 rychlých tipů a triků pro Windows 7

14. 1. 2012

Sdílet

 Autor: © Minerva Studio - Fotolia.com
Přinášíme 7 tipů, které vám mohou pomoci zefektivnit práci v operačním systému Windows 7.

1) Otevírejte aplikace jednoduše

Chcete spustit program ve Windows 7, aniž byste museli zvedat ruce od klávesnice? Jakoukoliv již nainstalovanou aplikaci můžete spustit stisknutím klávesy Windows a následně zadáním prvních několika písmen jejího názvu (například fir pro Mozillu Firefox, it pro iTunes a podobně), jež potvrdíte stisknutím klávesy Enter. Další možností je zmáčknutí klávesy Windows + 1 pro první aplikaci připnutou na hlavním panelu, Win + 2 pro druhou aplikaci a podobně.

2) Vylepšete nastavení automatického přehrávání ve Windows

Přemýšleli jste, proč se DVD filmy začnou automaticky přehrávat ve chvíli, kdy vložíte médium do mechaniky? Tato funkce je ovládána pomocí Windows AutoPlay. Pro nastavení běžte do Ovládacích panelů, kde najděte funkci „Přehrát automaticky“. Poté už můžete systému přesně oznámit, co chcete dělat s CD či DVD, kdykoliv je vložíte do mechaniky, případně s fotoaparátem či telefonem, kdykoliv jej připojíte k USB konektoru počítače, atd.

3) Deaktivujte automatickou správu oken

V základním nastavení Windows 7 automaticky mění velikost vašich otevřených oken ve chvíli, kdy je kurzorem přenesete na okraj obrazovky. Přeneste okno na stranu a to se tam „zasekne“, přičemž se rozšíří tak, že zaplňuje přesně polovinu obrazovky, přeneste ho na horní okraj a okno se rozšíří přes celou obrazovku, a tak dále. Pro někoho je tato funkce určitě užitečná, někoho ale na druhou stranu může otravovat. Lze ji vypnout opět v Ovládacích panelech. Stačí kliknout na „Centrum usnadnění přístupu“ a „Usnadnit používání myši“. V následném menu vyberete možnost „Zabránit automatickému uspořádávání oken při přesunutí na okraj obrazovky“ a klikněte na OK.

4) Vychytejte chyby v systému využitím náhradního uživatelského účtu

Když máte problém s Windows či aplikacemi, jež používáte každý den, zkuste tyto aplikace používat z jiného uživatelského účtu než toho, který běžně využíváte a podívejte se, zda u aplikací dochází ke stejným problémům. Pokud se váš náhradní účet nepotýká se stejnými problémy, znamená to, že příčina problému není zakořeněná někde hluboko v systému – může se například jednat jen o nějaký chybný soubor nastavení. Pokud ale stejný problém vykazují oba účty, nejspíše budete muset přeinstalovat minimálně inkriminovanou aplikaci – nebo možná dokonce celý systém.

5) Odhalte koncovky souborů v Průzkumníku Windows

Koncovky souborů (což je relikt počátků operačního systému DOS) vám říkají, na jaký typ souborů se právě díváte. Takže soubor Word má koncovku .doc, digitální fotografie (většinou) .jpg, atd. V dnešní době Průzkumník Windows tyto koncovky standardně schovává, nicméně můžete je znovu zobrazit, a to tak, že zmáčknete klávesu Windows + E, abyste spustili Průzkumníka, poté kliknete na „Uspořádat“ --> „Možnosti složky a hledání“, vyberte panel „Zobrazení“ a zde zrušte možnost „Skrýt příponu souborů známých typů“.

MIF21

6) Deaktivujte při psaní touchpad vašeho notebooku

Nejspíše se vám už stalo, že jste psali e-mail a vaše zápěstí najednou zavadilo o touchpad, přičemž odsunulo kurzor myši daleko mimo prostor vašeho psaní. Pomoci by vám měl program TouchpadPal 1.2 od společnosti DeSofto – po jeho nainstalování se automaticky zablokuje touchpad ve chvíli, kdy píšete.

7) Zabraňte ikonám na ploše v pohybu

Pokud jde o rozestavení ikon na ploše při změně rozlišení, není na tom operační systém Windows vůbec dobře, což způsobí pravděpodobně to, že vaše soubory občas nenaleznete na místě, na něž jste je umístili. Bezplatná aplikace DesktopOK vám pomůže uložit a znovu nahrát různá rozvržení plochy. Takže pokud příště změna rozlišení pohází vaše pečlivě rozmístěné ikony, můžete tento krok vrátit pouhým kliknutím.