Hlavní navigace

602životní situace: inteligentní formuláře i pro občany menších měst

27. 8. 2007

Sdílet

Pro občany a podnikatele vybavené elektronickým podpisem "skončilo" chození na úřad. Software602 uvedla na trh „balíček“ určený městům a obcím obsahující soubor cca stovky inteligentních formulářů.

UI21

Inteligentní formuláře jsou k dispozici na webové stránce města, odkud si je občan stáhne do svého počítače. Formulář jej provede vyplněním, poskytne nápovědu k jednotlivým kolonkám, některá pole předvyplní a zkontroluje formální správnost uváděných údajů. Uživatel tak má jistotu, že nic nevynechal a na nic nezapomněl. Vyplnění dokumentu tak zabere zlomek času potřebného pro vyplnění téhož na papíře nebo v textovém editoru. A navíc se občan vyhne nepříjemnostem souvisejícím s tím, že je třeba žádost doplňovat, absolvovat další jednání s pracovníky úřady či dokonce s tím, že je podání zamítnuto z důvodu neúplného vyplnění.
Občané a podnikatelé vybavení elektronickým podpisem mohou vyplněný formulář podepsat a odeslat přímo úřadu elektronicky. Elektronický podpis vydává několik organizací včetně České pošty, jeho cena činí řádově 200 Kč.

Pro využívání inteligentních formulářů stačí vlastnit počítač s připojením k internetu (toto připojení ani nemusí být příliš kvalitní).

Z technologického hlediska je balíček 602Životní situace částí suity inteligentních formulářů 602XML. Balíček obsahuje všechny komponenty, které mají význam z hlediska občanů, ale v této omezené podobě neumožňuje automatizovat zpracování na straně úřadu ani vytváření dalších formulářů. Proto jej firma Software602 může nabídnout za cenu přijatelnou i pro malá města pověřená výkonem státní správy.

- - David Zajíc