Hlavní navigace

602Office 2.0

1. 5. 2006

Sdílet

Levnější alternativa kancelářského balíku programů Software602 je na českém trhu nepřehlédnutelnou firmou, ...


Levnější alternativa kancelářského balíku programů


Software602 je na českém trhu nepřehlédnutelnou firmou, která v minulosti naprosto nekompromisně ovládala trh s kancelářským softwarem. Před několika lety však zastavila vývoj vlastního konkurenčního kancelářského balíku a nasměrovala své aktivity směrem ke známému OpenOffice.org. 602Office 2.0 je tak již druhou komerční modifikací tohoto balíku, vyvíjeného a šířeného firmou Sun Microsystems.
602Office dostanete zabalený v pohledné krabici, která obsahuje instalační DVD nebo CD, útlou příručku, silnější uživatelskou příručku a nehmotnou roční technickou podporu. Obsahem médií je samostatně instalovatelný OpenOffice 2.0 v české verzi, databáze 602SQL 9.5, e-mailový klient Thunderbird a doplňky ve formě obrázkové galerie, české šablony pro textový editor a tabulkový kalkulátor. Vše navíc i ve verzi pro OS Linux. 602Office obsahuje vlastní instalátor, který postupně spouští dílčí samostatné instalace výše uvedených produktů. Ve finále tak můžete instalovat jen některé jeho části.
OpenOffice.org doznal ve verzi 2.0 významných změn, které se podepsaly jak na jeho vzhledu, tak na stabilitě a schopnosti zpracovat formáty konkurenčního balíku od Microsoftu. Jeho součástí zůstává textový editor Writer, tabulkový kalkulátor Calc, nástroj pro tvorbu prezentací Impress a vektorový grafický editor Draw. Pro tvorbu matematických rovnic poté velmi dobře poslouží Math. Významnou novinkou je podpora ODF (Open Document Format), tedy otevřených formátů dokumentu., které by v budoucnu měly usnadnit výměnu dat mezi aplikacemi (ODF dokumenty lze navíc např. digitálně podepsat). Výrazně zlepšena byla i podpora formátů DOC, XLS a PPT/PPS. OO je umí přímo otevírat i ukládat, dokonce jej lze přinutit, aby tak činil automaticky. Vylepšení neminulo ani export do formátu PDF (mimo jiné standardně dostupný jako součást OO již od první verze). Nyní lze při ukládání souboru modifikovat více parametrů a vytvářet v dokumentu záložky. Zcela přepracovány byly panely nástrojů a roletová menu, která se bohužel/bohudík zase o krůček přiblížila MS Office. Kromě dalších kosmetických úprav (zasílání hromadné korespondence apod.) je velkým přínosem přídavek ve formě galerie 6 000 obrázků a hlavně sada skoro 60 šablon různých smluv a formulářů, vytvořena speciálně pro české právní prostředí.
Software602 již tradičně přidává do balíku vlastní relační databázi 602SQL 9.5. OpenOffice k tomu v nové verzi nabízí vlastní databázový modul Base (ne nepodobný MS Accessu), který umí komunikovat i se serverem 602SQL. Volitelně lze použít i klienta 602SQL, který je samozřejmou součástí celého balíku.
Aby byla rodina kancelářských aplikací úplná, najdete v krabici i zmíněného e-mailového klienta Mozilla Thunderbird. Jedná se vlastně o méně slavného bratra populárního prohlížeče Firefox, který pochází také z rodiny Mozilla. Thunderbird je v klientském pojetí téměř plnohodnotnou náhradou MS Outlooku. V podobném kabátě vám nabídne kvalitního e-mailového klienta s výborným antispamovým filtrem schopným učení, možnost správy více účtu a identit a integrovanou čtečku RSS. Propracováno je také třídění poštovních zpráv. Software602 vám navíc přidá doplňující kalendář pro plánování vašeho času a propojí kontakty Thunderbirdu se zbytkem aplikací kancelářského balíku.
602Office 2.0 je povedenou alternativou k dominantnímu kancelářskému balíku Microsoftu. Za zlomek jeho ceny vám nabídne totéž, navíc okořeněné relační databází, o které si můžete u MS nechat jenom zdát. Velkou výhodou je taktéž podpora operačního systému Linux. Získáte tak na obou platformách shodný nástroj pro tvorbu dokumentů a správu dat. Hlavní překážkou pak zůstává stále ne úplně stoprocentní podpora MS formátů a všeobecná nedůvěra v alternativní softwarové produkty.

602Office 2.0

kompletně počeštěno
export do PDF
602SQL
šablony smluv a galerie obrázků
import/export formátů Microsoftu
K recenzi poskytla firma: Software602, a. s., www.602.cz
Cena: 1 297 Kč (vč. DPH)

Autor článku