Hlavní navigace

45nm AMD procesory Phenom II

15. 11. 2008

Sdílet

Včera jsme vás informovali o tom, že AMD konečně uvedlo na trh své 45nm procesory Deneb pro servery. Dnes pro vás máme informace o jejich stolních verzích.

Současné AMD Phenomy se neprodávají zrovna jako na běžícím páse a v průběhu času zaznamenaly i mnoho problémů. Z nich připomeňme například aféru s TLB bugem, kdy se dlouhé měsíce čekalo na opravenou revizi procesorů B3. I proto se AMD rozhodlo nové 45nm procesory ve stolním provedení pojmenovat Phenom II. Společnost tím chce ukázat, že Phenomy nové generace jsou daleko vyspělejší a přiznejme si na rovinu, že jde z velké části i o marketing. Phenomy II toho totiž tolik nového nepřinesou. Jak jsme vás informovali včera, jejich hlavními taháky jsou menší plocha jádra, podstatně nižší spotřeba, navýšení L3 cache, DDR3 paměťový řadič a snad i o něco vyšší frekvence. Konkurence pro Core i7 od Intelu to tedy nejspíš stále nebude.
AMD však chytře hodlá z Phenomů II vytěžit co nejvíce a podobně jako jsme při vydání Phenomů viděli herní platformu Spider, tak tentokrát na nás čeká platforma Dragon. Znamená to tedy, že ve stejný den jako Phenomy vyjde i nová generace grafických karet ATI Radeon? Těžko říct, protože AMD chce Phenomu II prezentovat na veletrhu CES 2009 v Los Angeles, který se koná od 8. do 11. ledna příštího roku. Podle současných neoficiálních informací mají nové grafické čipy přijít až někdy na začátku jara.

- - Tomáš Šulc