Hlavní navigace

25 nejlepších tipů a triků pro Windows 7 - 4. díl

30. 8. 2010

Sdílet

V tomto článku vám prozradíme ty nejlepší tipy a nejužitečnější triky pro každodenní práci s tímto nejoblíbenějším operačním systémem.

1. díl článku: http://pcworld.cz/software/25-nejlepsich-tipu-a-triku-pro-windows-7-i-11411

2. díl článku: http://pcworld.cz/software/25-nejlepsich-tipu-a-triku-pro-windows-7-ii-11412

3. díl článku: http://pcworld.cz/software/25-nejlepsich-tipu-a-triku-pro-windows-7-iii-11413

 

Vlastní knihovny

Ve Windows 7 se knihovnami nerozumí žádné složky v tom klasickém smyslu slova. Knihovny jsou kolekce odkazů k určitým souborům, jež se obvykle nachází na nejrozličnějších místech. Tak například vaše kolekce hudby se klidně může nacházet na několika pevných discích, diskových oddílech, nebo třeba dokonce i na síťových discích, ovšem k jednotlivým souborů se dostanete velmi jednoduše právě přes knihovnu Hudba.

A když do některé z knihovnou sledovaných složek přidáte nějakou novou skladbu, pak se tato automaticky umístí i do knihovny. Vlastní knihovnu vytvoříte tak, že ve složce Knihovny klepnete na tlačítko Nová knihovna. Ve vlastnostech této nové knihovny pak můžete nastavit, zda se nově vytvořená knihovna bude stejně jako standardní knihovny Windows trvale zobrazovat v Průzkumníku Windows.

Zákaz automatického upravování velikosti oken

Když ve Windows 7 přetáhnete otevřené okno k hornímu nebo bočnímu okraji pracovní plochy, pak se toto okno standardně automaticky rozšíří buď přes polovinu, nebo rovnou přes celou obrazovku. Pokud vám toto chování vadí, můžete tuto funkci v Ovládacích panelech vypnout. Stačí vybrat Centrum usnadnění přístupu a zde klepnout na odkaz Usnadnit používání myši. V následujícím okně je pak třeba umístit zatržítko před položku Zabránit automatickému uspořádávání oken při přesunutí na okraj obrazovky.

Správa počítače

Když klepnete pravým tlačítkem myši na ikonku Počítač v nabídce Start nebo na pracovní ploše, najdete zde položku Spravovat, pomocí níž se dostanete bezpočtu možností nastavení vašeho počítače. Budete se zde moci rychle dostat kupříkladu ke Správci zařízení, Správě disků či nastavení služeb, pomocí něhož můžete zjistit, které procesy se ve Windows spouští, a spoustu dalšího. K těmto modulům se samozřejmě ostanete i prostřednictvím Ovládacích panelů, ale daleko složitěji. Způsob uvedený v tomto tipu je daleko rychlejší.

 

Modul Správa počítače je velmi šikovným nástrojem, pomocí něhož se snadno a rychle dostanete k nejrůznějším nastavením počítače – na obrázku vidíte modul Správa disků

 

Lepší Správce úloh

Pokud vám nestačí údaje o zatížení systému a spotřebě systémových prostředků jednotlivými procesy a službami, které poskytuje Správce úloh, pak vám Windows 7 nabízí daleko kvalitnější a propracovanější nástroj, který je ale poněkud skrytý. Jedná se o nástroj Sledování prostředků. Nejsnáze jej spustíte, když do řádku pro vyhledávání napíšete příkaz resmon.

Tento nástroj vám vyjma zatížení procesoru, pevného disku, operační paměti a sítě dokáže zobrazit i závislosti mezi jednotlivými procesy. Stačí v přehledu procesů označit ten požadovaný a klepnout na něj pravým tlačítkem myši. Objeví se kontextové menu, kde nás zajímá položka Analyzovat řetězec čekání. Tak zjistíte, zda proces náhodou nereaguje proto, že čeká na data od nějakého jiného procesu.

 

Poněkud skrytý nástroj Měřič prostředků vám poskytne daleko pestřejší paletu informací o aktuálním zatížení systému než Správce úloh

 

skoleni

Změna diskových oddílů

Ve Windows 7 máte možnost již vytvořené diskové oddíly dodatečně zvětšit nebo zmenšit. V modulu Správa disků (viz tip Správa počítače) stačí klepnout na požadovaný diskový oddíl pravým tlačítkem myši a z kontextového menu, které se objeví, vybrat položku Rozšířit svazek pro zvětšení jeho kapacity, popřípadě položku Zmenšit svazek pro jeho snížení kapacity.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).