Hlavní navigace

22 inovacíroku 2007

1. 2. 2008

Sdílet

Rok 2007 nepřinesl nějakou velkou revoluci, která by změnila IT svět. Objevila se ale spousta nápaditých výrobků, a...


Rok 2007 nepřinesl nějakou velkou revoluci, která by změnila IT svět. Objevila se ale spousta nápaditých výrobků, ať již celkovou koncepcí, nabízenými službami, nebo i „jen“ spoustou propracovaných drobností. Vybrali jsme 22 zajímavostí, na nichž lze ukázat, kterým směrem se IT ubírá a zřejmě i ubírat bude.Internet a webové aplikace vůbec jsou na postupu. Nejednou vznikají jako malé, na zdroje nenáročné služby, jež se snadno šíří, jejich použití je nezávislé na operačním systému, často i na webovém prohlížeči. Nejde jen o jejich použití on-line, ale i off-line. Kdo chce dnes uspět s nějakým počítačovým výrobkem, měl by ho tak či onak připojit na síť.
Applu se velmi dařilo, svým iPhonem pořádně zamíchal trhem v USA. Výrobek, na jehož používání se dlouho pracovalo, stejně jako na reklamní kampani kolem, dosáhl toho, že lidé jsou za něj ochotní pořádně zaplatit.
„Stodolarový“ OLPC notebook XO-1 se postupně stal přístrojem dvousetdolarovým, přesto se mu daří dostat se k dětem v rozvojových zemích, aby jim poskytl možnost se učit se skupinovým softwarem, s připojením na lokální i světovou síť. Další firmy ho následují: Asus Eee je také malý, ovšem dražší a zaměřuje se na movitější klienteluGoogle Gears
Inovace: Tento plug-in umožňuje spouštět webové aplikace off-line. Činí tak používání webových programů pohodlným, a to překonáním velké překážky v podobě nutnosti stálého připojení k internetu.
Představte si, že ke spuštění většiny programů vám bude stačit webový prohlížeč. Hezké, že? Jenže má to svojí nevýhodu – musíte být připojen k internetu. Ne vždy je ale připojení k dispozici a pokud je, nemusí být zrovna rychlé. Pokud je rychlé, stahování stále stejných dat je stejně pomalejší než většina off-line programů.
Ne tak s Google Gears, aplikací pro Windows. Ta je sice stále značená jako „beta“, nicméně už nyní se stala centrem pozornosti mnoha odborníků i laiků. Umožňuje výrobcům on-line programů je uzpůsobit tak, aby s Google Gears pracovaly i off-line – v současnosti je mezi nimi například Google Reader (čtení RSS) a Zoho Writer (integruje funkce textového procesoru, tabulkového editoru a další). Do budoucna lze předpokládat, že zejména Google se bude ve vývoji aplikací pro svoje Gears činit (jak jsme psali v PC Worldu 12/2007).

Apple iPhone

Inovace: Propracované, i na úplné neznalce orientované menu a provedení přístroje pořádně zamotalo konkurenci hlavu. Mac OS – jednoduchý operační systém nabízí „klouzající“ a barevné menu, velké ikony a spoustu propracovaných drobností.
Navzdory své ceně a absenci připojení k mobilním sítím třetí generace (G3) se iPhone stal komerčním hitem, a to zejména v Severní Americe. Vývojáři Applu si s ním dali hodně práce a je to poznat – s ovadáním se rychle sžije i naprostý začátečník, velký displej je sympatický snad všem a co se týče vzhledu těla telefonu, zvolil iPhone sázku na jednoduchost a tenkost – a to je dnes v módě.
Přístroj spojuje mobilní telefon a PDA, což není žádná novinka, ale činí tak s pozoruhodnou lehkostí a neopomíjí přitom detaily. S integrovaným prohlížečem Safari je prohlížení webových stránek rychlé a pohodlné (naštěstí má Wi-Fi připojení). Zkušenosti s iPodem jsou vidět v přehrávači Cover Flow, který činí z přístroje i plnohodnotný hudební přehrávač.

One Laptop per Child XO-1

Inovace: 200dolarový notebook s bezdrátovou místní sítí, odolný vůči písku, vodě, vysokým teplotám i přímému slunečnímu svitu. Je sice primárně určen dětem v rozvojových zemích, ale mnohé jeho vlastnosti ocení i uživatelé ze zemí ekonomicky rozvinutých.
Technologický pokrok není vždy jen o tom, aby něco bylo větší, rychlejší, výkonnější. Do XO-1 se za danou cenu podařilo umístit obrovský užitek, zejména pro ty, kterým je určen. Úsporný linuxový operační systém se speciálně navrženým výukovým softwarem, 7,5" LCD displej, odolné, přitom hezké plastové provedení. Wi-Fi bezdrátové připojení neslouží jen k prohlížení webu, ale i ke vzájemnému připojení ostatních XO-1.
Že měl notebook pro chudé děti dopad i na ostatní notebooky, dokládá nebývalý úspěch Asus Eee subnotebooku – lidé prostě mají zájem o malé, lehké a cenově dostupné notebooky s hezkým designem, nejlépe v pastelových barvách.

Time Machine – Mac OS X 10.5 (Leopard)

Inovace: V hodinových intervalech zálohuje na externí disk změny v datech, umožňuje tak uživateli rychle obnovit data („jít zpět v čase“). Dává uživateli k dispozici tak snadné a bezpracné automatické zálohování, jak jen může být.
Time Machine je jednou z hlavních vymožeností operačního systému pro počítače Apple, Leopard. Uživatelé si ho buď rychle zamiluji, nebo začnou nenávidět pro jeho náročnost na výkon a diskový prostor. Na druhou stranu všichni víme, že máme zálohovat, ale málokdo tak skutečně činí a spoustě lidí už častostroj v Leopardu zachránil hodiny práce při výpadku proudu či nechtěné chybě, popřípadě roky práce při totálním selhání disku. Proč nemá Vista něco podobného?

Amazon Kindle

Inovace: Nová úroveň elektronických knih díky připojení EvDO. Úzká integrace s internetovým knižním velkoprodejcem Amazon, propracovaný design.
Čtečky elektronických knih nejsou novinkou, ale například společnost Sony došla k trpké zkušenosti, že prodejní úspěch těchto výrobků není zaručen – někdy se povede, jindy nikoli.
Amazon se rozhodl dát svému Kindle něco navíc, a to se mu povedlo. Tím něčím je bezdrátové EvDO připojení zdarma, kterým se lze snadno napojit do internetového obchodu Amazon, a tam si rychle zakoupit knihy podle vlastního výběru, bez nutnosti je nejprve stáhnout do počítače a přetáhnout do čtečky.

NetGear Digital Entertainer HD EVA8000

Inovace: Jediný internetový přehrávač schopný zobrazovat soubory zabezpečené elektronickou DRM ochranou proti kopírování jak z iTunes, tak Windows Media. Poradí si také s 1 080p HD videem a umí i nahrávat video. Ulehčuje život ve světě navzájem nekompatibilních DRM.
Internetový přehrávač firmy NetGear s velkolepým názvem NetGear Digital Entertainer HD EVA8000 poskytne za 400 dolarů v podobě malé šedé krabičky zařízení, které si po připojení k televizoru a k internetu poradí s DRM (Digital Rights Management) ochranou video souborů firmy iTunes i Microsoft. Dokonce se umí na vyžádání připojit i do e-mailové schránky a přehrávat video z YouTube.

HP TouchSmart IQ770 PC

Inovace: První PC s dotykovou obrazovku, integrující snad všechny možné funkce. Co je iPhone pro mobilní telefony, to je TouchSmart pro stolní počítače.
Precizně navržený TouchSmart má obrazovku, kterou lze používat v libovolném úhlu od 0 do 90 stupňů. HP dodává software optimalizovaný pro použití s dotykovou obrazovkou, snadno se tak lze rychle dostat k novinkám, počasí, diáři a podobně, „dotykovost“ lze samozřejmě podle libosti používat i s jinými programy.

TyTN II

Inovace: Díky nápaditě řešenému pantu lze obrazovku sklonit do zvoleného úhlu. Spolu s dobře umístěnou QWERTY klávesnicí vypadá TyTN jako miniaturní notebook, který lze držet v ruce i na něm psát na stole.
„Nakláněcí“ klávesnice je hlavním vylepšením chytrého telefonu TyTN II vyráběného společností HTC. Nicméně se navíc jedná o jeden z nejvýkonnějších telefonů, které se v současnosti dají koupit. Má i to, co nemá ani iPhone – 3G bezdrátové připojení. A k tomu nějaké ty samozřejmosti: GPS, 3megapixelový fotoaparát, OS Windows Mobile 6 a schopnost komunikovat s BlackBerry servery.

Eye-Fi

Inovace: Čtečka SD karet s Wi-Fi připojením. S touto chytrou věcičkou lze přenášet data z digitálních fotoaparátů a kamer bezdrátově přímo do počítače či do webových stránek.
Eye-Fi přidává za cenu kolem sta dolarů digitálním fotoaparátům a kamerám možnost bezdrátově nahrávat fotografie přímo do internetových stránek pro sdílení fotografií a videa, tedy něco, co se zatím muselo řešit přes počítač. Prostě vložíte SD paměťovou kartu a Eye-Fi přenese uložené fotografie na předem zvolenou webovou stránku, popřípadě do počítače či jiného Wi-Fi kompatibilního zařízení.

Facebook API

Inovace: Nástroj pro Facebook, s nímž může kdokoli s nápadem a minimem programovacích schopností tuto službu skutečně zhodnotit. Uživatele Facebooku si mohou uzpůsobit své stránky podle libosti.
Jistě, ještě pro Facebook neexistuje program, který by byl 100% výhrou, a popravdě mnohé podobné aplikace jsou spíše k smíchu. Ale Facebook zkrátka frčí a dokonce na jeho základě vznikl Googlem podporovaný projekt OpenSocial. Díky němu se zřejmě otevřené platformy dále rozšíří a stanou se ještě oblíbenějšími, podpoří kontakty mnoha lidí.

DeviceVM Splashtop

Inovace: Díky němu lze během několika sekund spustit počítač do jednoduchého prostředí s prohlížečem na bázi Mozilly. Nemusíte pro jednoduché úkoly vždy spouštět celý počítač, šetří se tím čas i energie.
DeviceVM přináší lehký a rychlý miniaturní operační systém na bázi Linuxu, který se spustí během několika sekund. Plnohodnotný webový prohlížeč pak lze využít ke kontrole e-mailu, ale i ke Skype telefonování, a to bez nutnosti dlouhého a těžkopádného spouštění Windows. Možná si pak nejeden člověk uvědomí, že vlastně Vistu zase tak moc nepotřebuje. Prozatím se Splashtop dodává jen k mateřské desce Asus P5E3 Deluxe/WiFi AP, ale během letošního roku by se měl více rozšířit i na další počítače.

Toshiba Portege R500

Inovace: První ultralehký notebook, do kterého se podařilo vměstnat DVD mechaniku. Nemusíte dělat kompromisy, pokud chcete vysloveně lehký a tenký notebook.
Toshiba dosáhla se svým Portege R500 nových met v nízké hmotnosti (1,1?kg)
a tenkosti přenosných počítačů, přitom se jí podařilo integrovat DVD zapisovačku.
Obrazovka je relativně velká (12,1?"), jako procesor je použit Intel s velmi nízkou
spotřebou. Tloušťku se podařilo srazit
na 25,5?mm, přitom samotný displej
má pouhých 5?mm.

Data Robotics Drobo

Inovace: Obrovská kapacita, výkon, přitom hezké provedení. USB 2.0 datové úložiště nabízí RAID 5 diskové pole, přitom má velmi jednoduchou instalaci a použití.
Drobo firmy Data Robotics přináší v esteticky provedeném obalu výkonné diskové pole, k jehož používání nemusíte mít doktorát ve výpočetní technice, ani nemusíte zavolat „toho kamaráda, co se vyzná v počítačích“. Drobo používá virtualizační algoritmy k využití co nejvíce funkcí nabízeních RAID 5, ale jeho nastavení je poměrně jednoduché – postavte na stůl, připojte k počítači USB kabelem, nainstalujte software.

„In Rainbows“ od Radiohead

Inovace: Skupina Radiohead nabídla svým fanouškům, aby za stažené album zaplatili, kolik uznají za vhodné.
Lidé ilegálně stahující hudbu často říkají, že chtějí platit hudebníkům, ne studiím. Toto je mělo chytnout za slovo.
Hudební průmysl zoufale hledá způsob, jak zastavit klesající prodeje a jak bojovat s nelegálním sdílením hudby. Tento pokus přinesl smíšené výsledky: 62?% z první velké skupiny fanoušků si album stáhlo, ale nezaplatilo nic. Nicméně to ukazuje možnou cestu do budoucna, protože za prvé tyto peníze šly přímo hudebníkům, za druhé si takto své fanoušky více přiblíží a ti si pak s o to větší chutí koupí vstupenky na jejich koncerty.

Panasonic TH-42PZ700

Inovace: Panasonicu se podařilo integrovat 1080p Full HD rozlišení a plazmovou technologii do dnes nejoblíbenější velikosti televize 42?". Výsledkem je úžasná kvalita obrazu.

V roce 2007 byly LCD televizory rozhodně na postupu, dokonce se dostávají ve větší míře i do českých domácností. Skoro se zdálo, jakoby plazmové obrazovky (PDP) svůj boj s LCD vzda-
ly, potom ale přišel Panasonic se svým 42" TH-42PZ700U. Technologickým problémem „plazmy“ totiž vždy bylo, jak vyrobit co nejmenší obrazovku (opak LCD, kde šlo naopak o co největší).
Plazma má své výhody, obraz je mnohem jasnější než u LCD a diváci jistě ocení, že na PDP obrazovkách vypadají poměrně dobře i snímky a televizní vysílání v klasickém rozlišení. Za to je ovšem nutné řádně zaplatit – kolem 1 800 dolarů.

Hybridní pevné disky

Inovace: První pevné disky s přidanou cache ve formě flash pamětí. Přináší vyšší výkon a nižší spotřebu, hlavně pro notebooky.
Společnosti Samsung a Seagate vydaly nezávisle na sobě nové pevné disky, jejichž základem jsou klasické magnetické plotny, ovšem doplňuje je NAND flash paměť s cílem vyšší spolehlivosti, rychlosti a nižší spotřeby.
Výchozí nápad je jednoduchý: flash paměti jsou rychlé a mají nízkou spotřebu, ovšem jsou drahé, takže vznikl hybrid, spojující do určité míry výhody obou řešení. Uplatnění najde především u notebooků, kde jsou pro svou nízkou spotřebu používány především pomalejší disky s rychlostí 5 400 ot./min.

Yamaha Tenori-On

Inovace: Naprostá novinka, která originálním způsobem zpřístupňuje tvorbu vlastní hudby. Drahá hračka pro lidi toužící vytvářet hudbu jako kouzelníci.
Tenori-On pravděpodobně osloví jen úzký okruh zákazníků, nicméně i přesto je z něj na dálku poznat výborný nápad a vysoká úroveň provedení. Tvoří ho mřížka 16 × 16 podsvětlených tlačítek, kterých se člověk dotýká a přejíždí po nich prsty, čímž skoro fyzicky pracuje s vytvářenou hudbou.
Obsahuje 256 zvuků a slot na SD karty, na který se hudba ukládá. Lze ji přenést do počítače, podělit se o ní na internetu. Další možností je pak MIDI port pro spojení s PC i s jiným MIDI kompatibilním zařízením. Prozatím si ho lze objednat za 600 liber ze Spojeného království na adrese dolphinmusic.co.uk.

Ask.com

Inovace: Poskytuje výsledky hledání celistvěji než podobné univerzální vyhledávače. Dokazuje, že ne každý nový vyhledávač musí napodobovat Google, stačí dělat lépe to, co dělají jiní.
Ask.com vznikla kompletním předěláním dřívější obdobné služby Ask Jeeves. Jediným hledáním lze zobrazit text, zprávy, obrázky, video i další média. Výsledky hledání lze dále pohodlně filtrovat. Vzhled je minimalistický, ale nastavit lze i jiný, bohatší. Pokud se obáváte o svá soukromá data, můžete je vymazat pomocí nástroje AskEraser.

Zoho Notebook

Inovace: Webová aplikace, přes kterou lze sdílet takřka cokoli s kýmkoli. Nabízí více funkcí než kterákoli konkurenční služba.
Společnost AdventNet má v portfoliu širokou škálu nástrojů, od wiki aplikací po specializované podnikové programy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) a projektový software. Zoho Notebook je dalším úspěšným produktem, navíc nabízeným zdarma – vkládat do něj můžete text, grafiku, hudbu, video i přímo zobrazovat obsah z jiných internetových stránek. V rámci Zone lze i zpracovávat textové dokumenty a tabulky. Cokoli pro kohokoli.

Bezdrátové USB od IOGear

Inovace: Připojení s rychlostí USB bez propletence kabelů. Netrpí navíc problémy s rychlostí, jako různá dřívější nestandardní řešení bezdrátového USB.
Bezdrátový USB Hub a adaptér společnosti IOGear je založen na průmyslovém standardu, který by měl být již brzy integrován do notebooků, stolních počítačů i dalších zařízení. Instalace a nastavení bezdrátového USB dělá sice někdy potíže, ale jakmile se rozběhne, tak 250 Mbit/s dělá opravdové zázraky.

Microsoft Popfly

Inovace: Nástroj pro snadnou práci s platformou Microsoft Silverlight. Popfly je sice stále v beta verzi, přesto umožňuje vytvořit poměrně zdařilé hybridní webové stránky.
Pokud jste si rádi hráli se stavebnicemi (či si s nimi stále hrajete), používání Popfly by pro vás neměl být problém. Prostě jen zvolíte zdroj: text, obrázky, video či on-line zdroje (zprávy…), propojíte je se strukturou (video přehrávač pro video, oblast pro text…) a Popfly pak na bázi Silverlight (MS varianta Flashe od Adobe) vytvoří hybridní webové stránky. Šup s nimi na web, a jen čekat na návštěvníky.

eXpresso

Inovace: S eXpressem lze sdílet tabulky z Excelu, a to on-line i off-line. Spojuje populární Excel a webové služby.
Program eXpresso se integruje do Excelu a zjednodušuje uživateli proces sdílení vytvořených tabulek. Lze například rychle nastavit, co ve výsledku další uživatelé uvidí a co budou moci měnit. V zásadě tato služba nabízí již dnes to, co Microsoft slibuje dodat za několik let.


Autor článku

Pod autorským pojmem „Redakce“ se rozumí společná práce redaktorů serveru PCWorld.cz.