Hlavní navigace

21 tipů pro vylepšení vašeho webového prohlížeče - 6. díl

17. 3. 2012

Sdílet

 Autor: © cienpiesnf - Fotolia.com
Pravděpodobně trávíte prací (a hraním) v IE, Chrome, Firefoxu nebo Safari více času než prací (a hraním) ve kterékoliv jiné aplikaci. Přinášíme vám proto naše nejoblíbenější tipy, triky a doplňky pro vylepšení vašeho webového prohlížeče.

Ať už jste doma, v práci nebo ve škole, určitě trávíte dost času tím, že koukáte do svého webového prohlížeče. Ostatně, právě teď neděláte nic jiného. Takže proč váš prohlížeč vypadá a běží úplně stejně jako prohlížeč kohokoliv jiného? Následující sbírka našich oblíbených, tajných i veřejných „prohlížečových“  tipů a rozšíření může vaše brouzdání po internetu nebývale zefektivnit a zároveň zvýšit jeho bezpečnost – a také vám pomoci uvědomit si, co je špatně ve chvíli, kdy prohlížeč nepracuje podle vašich očekávání.

Pokud nebude řečeno jinak, naše tipy jsou určeny pro každý ze čtyř nejběžnějších prohlížečů: Chrome, Firefox, Internet Explorer a Safari. Používejte tyto základní tipy a rozšíření:

 

1. díl článku: Automaticky aktualizujte váš webový prohlížeč

2. díl článku: Deaktivujte cookies & chraňte svá formulářová data s doplňkem Lazarus

3. díl článku: Zachovejte si bezpečí s Web of Trust & synchronizujte své záložky

4. díl článku: Buďte incognito a smažte vaši historii & jednoduše přibližujte a oddalujte

5. díl článku: Umístěte svoje aplikace do karantény se Sandboxie


9) Používejte aplikaci pro správu hesel

Tím, že přidáte jedničku na konec hesla, které je čirou náhodou shodné se jménem vaší snoubenky, nikoho nezmatete. Dokonce i když používáte pro přístup k důležitým stránkám opravdu komplikovaná hesla, která jsou složitá na zapamatování, je velká šance, že je máte zapsána v nešifrovaném textovém dokumentu někde na vašem PC, nebo uložena v prohlížeči – což umožňuje každému, kdo k vašemu PC získá přístup, aby je zobrazil pouhých proklikáním se k menu nastavení soukromí prohlížeče. Budete tedy potřebovat aplikaci pro správu hesel. Příkladem budiž nástroj LastPass, jehož základní verze je zdarma a prémiová za 12 dolarů na rok, nebo 1Password.

Různí manažeři hesel nabízí rozličené prvky, ale základní funkce je stejná: zapamatujete si jedno bezpečné heslo pro vašeho správce hesel a ten potom vygeneruje seřazená hesla odolná proti hackerům pro všechny často používané webové stránky a služby. Díky tomu neriskujete tím, že byste používali stejné heslo pro váš e-mail, sociální služby a online přístup k bankovnímu účtu, ale zároveň si nebudete muset pamatovat dva tucty různých hesel, každé o délce 20 znaků. Navíc je většina správců hesel dostupná i v přenosné (portable) verzi, kterou můžete nosit třeba na flash disku. Díky mobilním aplikacím se zase můžete přihlašovat ke všem vašim důležitým stránkám z tabletu nebo smartphonu (tato funkce se však často připlácí).