Hlavní navigace

21 tipů pro vylepšení vašeho webového prohlížeče - 6. díl

17. 3. 2012

Sdílet

 Autor: © cienpiesnf - Fotolia.com
Pravděpodobně trávíte prací (a hraním) v IE, Chrome, Firefoxu nebo Safari více času než prací (a hraním) ve kterékoliv jiné aplikaci. Přinášíme vám proto naše nejoblíbenější tipy, triky a doplňky pro vylepšení vašeho webového prohlížeče.

Ať už jste doma, v práci nebo ve škole, určitě trávíte dost času tím, že koukáte do svého webového prohlížeče. Ostatně, právě teď neděláte nic jiného. Takže proč váš prohlížeč vypadá a běží úplně stejně jako prohlížeč kohokoliv jiného? Následující sbírka našich oblíbených, tajných i veřejných „prohlížečových“  tipů a rozšíření může vaše brouzdání po internetu nebývale zefektivnit a zároveň zvýšit jeho bezpečnost – a také vám pomoci uvědomit si, co je špatně ve chvíli, kdy prohlížeč nepracuje podle vašich očekávání.

Pokud nebude řečeno jinak, naše tipy jsou určeny pro každý ze čtyř nejběžnějších prohlížečů: Chrome, Firefox, Internet Explorer a Safari. Používejte tyto základní tipy a rozšíření:

 

1. díl článku: Automaticky aktualizujte váš webový prohlížeč

2. díl článku: Deaktivujte cookies & chraňte svá formulářová data s doplňkem Lazarus

3. díl článku: Zachovejte si bezpečí s Web of Trust & synchronizujte své záložky

4. díl článku: Buďte incognito a smažte vaši historii & jednoduše přibližujte a oddalujte

5. díl článku: Umístěte svoje aplikace do karantény se Sandboxie


Tip do článku  - cybersecurity

9) Používejte aplikaci pro správu hesel

Tím, že přidáte jedničku na konec hesla, které je čirou náhodou shodné se jménem vaší snoubenky, nikoho nezmatete. Dokonce i když používáte pro přístup k důležitým stránkám opravdu komplikovaná hesla, která jsou složitá na zapamatování, je velká šance, že je máte zapsána v nešifrovaném textovém dokumentu někde na vašem PC, nebo uložena v prohlížeči – což umožňuje každému, kdo k vašemu PC získá přístup, aby je zobrazil pouhých proklikáním se k menu nastavení soukromí prohlížeče. Budete tedy potřebovat aplikaci pro správu hesel. Příkladem budiž nástroj LastPass, jehož základní verze je zdarma a prémiová za 12 dolarů na rok, nebo 1Password.

Různí manažeři hesel nabízí rozličené prvky, ale základní funkce je stejná: zapamatujete si jedno bezpečné heslo pro vašeho správce hesel a ten potom vygeneruje seřazená hesla odolná proti hackerům pro všechny často používané webové stránky a služby. Díky tomu neriskujete tím, že byste používali stejné heslo pro váš e-mail, sociální služby a online přístup k bankovnímu účtu, ale zároveň si nebudete muset pamatovat dva tucty různých hesel, každé o délce 20 znaků. Navíc je většina správců hesel dostupná i v přenosné (portable) verzi, kterou můžete nosit třeba na flash disku. Díky mobilním aplikacím se zase můžete přihlašovat ke všem vašim důležitým stránkám z tabletu nebo smartphonu (tato funkce se však často připlácí).