Hlavní navigace

21 tipů pro vylepšení vašeho webového prohlížeče - 4. díl

15. 3. 2012

Sdílet

 Autor: © Beboy - Fotolia.com
Pravděpodobně trávíte prací (a hraním) v IE, Chrome, Firefoxu nebo Safari více času než prací (a hraním) ve kterékoliv jiné aplikaci. Přinášíme vám proto naše nejoblíbenější tipy, triky a doplňky pro vylepšení vašeho webového prohlížeče.

Ať už jste doma, v práci nebo ve škole, určitě trávíte dost času tím, že koukáte do svého webového prohlížeče. Ostatně, právě teď neděláte nic jiného. Takže proč váš prohlížeč vypadá a běží úplně stejně jako prohlížeč kohokoliv jiného? Následující sbírka našich oblíbených, tajných i veřejných „prohlížečových“  tipů a rozšíření může vaše brouzdání po internetu nebývale zefektivnit a zároveň zvýšit jeho bezpečnost – a také vám pomoci uvědomit si, co je špatně ve chvíli, kdy prohlížeč nepracuje podle vašich očekávání.

Pokud nebude řečeno jinak, naše tipy jsou určeny pro každý ze čtyř nejběžnějších prohlížečů: Chrome, Firefox, Internet Explorer a Safari. Používejte tyto základní tipy a rozšíření:

 

1. díl článku: Automaticky aktualizujte váš webový prohlížeč

2. díl článku: Deaktivujte cookies & chraňte svá formulářová data s doplňkem Lazarus

3. díl článku: Zachovejte si bezpečí s Web of Trust & synchronizujte své záložky

 

 

6) Buďte incognito a smažte vaši historii

Webové prohlížeče obecně zaznamenávají prakticky každou stránku, kterou navštívíte, což je většinou docela užitečné. Ale každý browser má také režim soukromého prohlížení, ve kterém se vaše internetová aktivita nezaznamenává. Internet Explorer 9 tento režim nazývá Procházení se službou InPrivate(Ctrl-Shift-P), Chrome zase režim Incognito (Ctrl-Shift-N). Firefox má režim soukromého procházení (Ctrl-Shift-P), a stejně tak Safari (běžte do menu Úpravy a zde vyberte Soukromé procházení).

Pokud zapomenete použít režim soukromého procházení ve chvíli, kdy jste to měli v úmyslu, budete muset smazat historii vašeho prohlížeče (a pravděpodobně i automatické doplňování URL adresy nebo záznamů ve formulářích). V Internet Exploreru a Mozille to zvládnete jednoduchým stisknutím kláves Ctrl-Shift-Delete, v prohlížeči Chrome musíte přejít na Možností > Pod pokličkou > Vymazat údaje o prohlížení. V Safari klikněte na menu Historie a vyberte Smazat historii.

Tip do článku  - cybersecurity


7) Jednoduše přibližujte a oddalujte

Webové stránky nejsou vždy jednoduché na přečtení, jak by asi měly být. Ať už se jedná o problém jejich programátora, rozlišení vašeho monitoru nebo vašich očí, můžete stránky libovolně přibližovat a oddalovat tím, že stisknete Ctrl a zároveň budete pohybovat rolovacím tlačítkem myši nahoru a dolů. Pokud nemáte myš, můžete alternativně využít možnosti stisknutí Ctrl společně s tlačítky + nebo – na klávesnici.