Hlavní navigace

21 tipů pro vylepšení vašeho webového prohlížeče - 1. díl

12. 3. 2012

Sdílet

 Autor: Fotolia © HaywireMedia
Pravděpodobně trávíte prací (a hraním) v IE, Chrome, Firefoxu nebo Safari více času než prací (a hraním) ve kterékoliv jiné aplikaci. Přinášíme vám proto naše nejoblíbenější tipy, triky a doplňky pro vylepšení vašeho webového prohlížeče.

Ať už jste doma, v práci nebo ve škole, určitě trávíte dost času tím, že koukáte do svého webového prohlížeče. Ostatně, právě teď neděláte nic jiného. Takže proč váš prohlížeč vypadá a běží úplně stejně jako prohlížeč kohokoliv jiného? Následující sbírka našich oblíbených, tajných i veřejných „prohlížečových“  tipů a rozšíření může vaše brouzdání po internetu nebývale zefektivnit a zároveň zvýšit jeho bezpečnost – a také vám pomoci uvědomit si, co je špatně ve chvíli, kdy prohlížeč nepracuje podle vašich očekávání.

Pokud nebude řečeno jinak, naše tipy jsou určeny pro každý ze čtyř nejběžnějších prohlížečů: Chrome, Firefox, Internet Explorer a Safari. Používejte tyto základní tipy a rozšíření:


1) Automaticky aktualizujte váš webový prohlížeč

To je nejjednodušší cesta k udržení jeho stability a bezpečnosti. Vždy aktualizujte program tak, abyste pokaždé používali jeho poslední verzi. Naštěstí všechny prohlížeče z naší čtveřice aktualizují automaticky bez jakéhokoliv zásahu z vaší strany (naopak zasáhnout musíte, pokud si automatické aktualizace nepřejete, ale netušíme, proč byste to dělali). Safari získává aktualizace z Apple Software Update (což je služba nainstalovaná společně se Safari či jiným software od Apple), Internet Explorer získává update z vestavěné funkce systémů od Microsoftu zvané Windows Update, a nakonec Firefox a Chrome kontrolují dostupnost nových verzí kdykoliv je spustíte.

Pokud si myslíte, že jste automatické aktualizace omylem zakázali, zkuste následující postup:

Pro změnu nastavení v Internet Exploreru jděte do Ovládacích panelů, zde vyberte Windows Update > Změnit nastavení, a tady ve vyskakovacím menu vyberte možnost "Instalovat aktualizace automaticky (doporučeno)". Toto nastavení zároveň umožní automatickou aktualizaci většiny updatů operačního systému Windows.

Pro změnu nastavení v Safari najděte na vašem počítači aplikaci Apple Software Update, a to buď tím, že zmáčknete klávesu Windows a napíšete „Apple Software Update“, nebo tím, že přejdete do složky C:/Program Files (x86)/Apple Software Update a otevřete soubor SoftwareUpdate. V rámci tohoto nástroje klikněte na menu Úpravy a zde vyberte Nastavení. Tady si můžete vybrat buďto denní nebo týdenní frekvenci aktualizací. Apple Software Update nestahuje update bez povolení, takže se nemusíte bát, že byste náhodou nainstalovali nějakou konkrétní aktualizaci, kterou nechcete.

Tip do článku  - cybersecurity

Ve Firefoxu klikněte na menu Firefox, zde vyberte Možnosti > Rozšířené, zvolte panel Aktualizace a ujistěte se, že jste vybrali možnost „Automaticky instalovat aktualizace“.

V prohlížeči Chrome automatický update ani zrušit nemůžete. Respektive můžete, ale musíte být pokročilými uživateli. Vyžaduje to totiž úpravy v příkazovém řádku či dokonce v registrech Windows. V případě, že Chrome najde v průběhu vašeho surfování novou aktualizaci, zobrazí malou šipku u klíče vpravo nahoře. Klikněte na klíč a pro instalaci této aktualizace klikněte na Aktualizovat Google Chrome".