Hlavní navigace

2010: Rok ve znamení Tablet PC?

25. 12. 2009

Sdílet

2010 bude v Číně rokem tygra. Ve světě techniky rokem tabletů - vše tomu alespoň nasvědčuje.

2010: Rok ve znamení Tablet PC?

 

Začalo se proslýchat, že společnosti věnující se počítačové technice pracují na zbrusu nových produktech řady tablet PC. A co víc, sami výrobci proti této zvěsti nic nenamítají. Zde je přehled námi vybraných očekávání, která se ve spojitosti s tablety utvářela v průběhu uplynulého roku, a nástin předpokládané situace v roce příštím - roce tabletů.

Podle Digitimes pracuje údajně společnost Asustek na tabletu Eee Pad. Ani zvěsti o tabletu společnosti Dell nezmizely a díky serveru Gizmodo už dříve v tomto roce vyplavalo na povrch video odhalující koncepty Microsoftu, kde se objevil nový tablet pyšnící se dvěma displayi. Další novinkou je JooJoo Web tablet, který se měl počínaje minulým pátkem dostat za necelých 9000 korun do prodeje na stránkách thejoojoo.com. A samozřejmě nesmí být opomenuta nesmrtelná pověst o tabletu, jenž by měl "už brzy" nést logo Applu.

Pojďme se tedy podívat na nejžhavější zástupce, kteří by mohli příští rok zaútočit na prodejní pulty.

JooJoo

Toto zařízení disponuje 12palcovým dotykovým displayem s rozlišením 1366 x 768 pixelů schopným zobrazit 720p HD videa. Zřejmě bude osazeno procesorem Intel Atom s frekvencí 1.6 Ghz a další specifika zahrnují gigabajtovou paměť RAM a SSD flash paměť s kapacitou 4 GB rovněž sloužící jako vyrovnávací paměť při prohlížení webového obsahu. Dále by neměl chybět jeden USB 2.0 port, webkamera, mikrofon, sluchátkový konektor jack 3,5 mm, blootooth a wi-fi (nepodporuje 3G).JooJoo

Ke dni 11. prosince měl být spuštěn online prodej tabletu JooJoo, který se nicméně trošku opozdil. Nyní je JooJoo dostupný formou předobjednávky za necelých 9000 korun. Bohužel, pořídit se dá zatím jen na americkém území, ale už brzy by se měl okruh států rozšířit. Jestli bude do volitelných destinací zařazena i Česká republika, je zatím otázkou. Uvedení do prodeje bylo zbrzděno spory mezi společnostmi Fusion Garage a TechCrunch, jejichž společným projektem měl být právě JooJoo, dříve nesoucí označení CrunchPad. Zakladatel TechChrunch, Michael Arrington, v pátek 11. prosince potvrdil, že jeho společnost podala žalobu na Fusion Garage, což by napadenou firmu mohlo donutit stáhnout alespoň dočasně produkt JooJoo z prodeje. Zatím se však následky soudního sporu neprojevily.


Tablet Dell s Androidem

V červnu se vynořily informace o zařízení, jež je velmi podobné iPodu Touch a mělo by se zrodit pod značkou Dell. Nyní máme zprávy, že se Dell chystá tablet odhalit na lednovém veletrhu Consumer Electronics Show. Podrobností je poskrovnu, ovšem podle posledních zvěstí by měl disponovat 5palcovým dotykovým displayem a poběží na operačním systému Android z produkce Googlu.

Samozřejmě že je trochu přehnané nazývat nový Dell tabletem připomínajícím produkci Applu. Ve skutečnosti se jedná spíše o mobilní internetové zařízení, což není žádná novinka, neboť výrobky tohoto typu se na poli spotřební elektroniky už nějaký čas pohybují. Samsung letos zazářil na veletrhu CTIA v Las Vegas se svým Mondi, novým mobilním internetovým zařízením, jež tvůrci obdařili 4,3palcovým LCD dotykovým displayem a 4 GB pevné paměti. Mondi běží na operačním systému Widnows Mobile a může se také pochlubit hardwarovou QWERTY klávesnicí a podporou WiMaxu (bezdrátová technologie podobná wi-fi, která ovšem využívá vyšších frekvencí a těší se daleko většímu dosahu).

Samsung Mondi

Nový tablet Dell se dá použít i jako multimediální přehrávač a je navržen tak, aby se mohl stát rovnocenným soupeřem oblíbeného Ipodu Touch, nebo Zune HD. Tato "hračka" bude pravděpodobně k dostání nejprve ve Velké Británii, později v USA. Datum započetí prodeje však nebylo zatím zveřejněno.

Eee Pad

Podrobnosti o plánech Asusteku jsou snad ještě sporadičtější než v případě Dellu. DigiTimes tvrdí, že zařízení ponese jméno Eee Pad, úhlopříčka dotykové plochy se bude pohybovat v rozmezí 4 až 7 palců a co se funkcí týče, mělo by toto zařízení kombinovat vlastnosti běžného PC a mobilního internetového zařízení. Opět tedy další zástupce, jenž by se mohl stát přímým konkurentem Ipodu Touch a Zune HD. Podle DigiTimes se Eee Pad zřejmě inspiroval u často diskutovaného, nicméně zatím neexistujícího tabletu firmy Apple.

Asustek má produkci tabletů na programu už nějaký ten pátek a nedávno povýšil na výrobce multi-touch zařízení se svým T91MT, tablet netbookem s 8.9palcovým displayem.

Eee Pad

Společnost Asus také letos vyvíjela dvěma displayi vybavený tablet / e-reader, jenž měl být dle původních předpokladů vypuštěn ještě před koncem tohoto roku.

Kurýr z Microsoftu

Pokud jde o neověřené informace a očekávání nových hi-tech zařízení, všechnu slávu přece jen nesklidil Apple. Začaly se šířit fámy o tajném projektu, na němž se údajně pracuje v hlavním štábu Microsoftu. Tablet označený jako Courier by se měl honosit dvěma 7palcovými displayi, zabudovanou kamerou na zadní straně a integrovanou wi-fi. Namísto fyzické klávesnice se bude tedy nový tablet ovládat pomocí stylusu a multitouch příkazů.

Microsoft Courier

Radsomware


Narozdíl od ostatních tabletů, které se zaměřují především na multimédia, Microsoft údajně zamýšlí svůj koncept směřovat cestou digitálního organizéru. Ovšem takovýto popis by plně neodpovídal skutečnosti, neboť zařízení by mělo rovněž nabídnout možnost črtání a tvorbu designu.

A málem bychom zapomněli, žádný přehled tabletů by nemohl být kompletní, aniž by bylo zmíněno ono mýty opředené zařízení z Cupertina v Kalifornii. Dlouho toužebně očekávaný Apple Tablet by měl být ve skutečnosti větší Ipod Touch nesoucí 9 až 10palcový display, který si Apple cení až na 18 500 Kč. A přestože se zatím neobjevil žádný věrohodný důkaz potvrzující jeho existenci, už teď je opěvován jakožto možný spasitel knih, novin, časopisů a "lepšího než průměrného" filmového zážitku.

Apple