Hlavní navigace

20 méně známých aplikací pro jednodušší život - 1. díl

7. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © Yuri Arcurs - Fotolia.com
Ty nejlepší věci jsou často zadarmo. To platí i pro počítače. Někdy však není úplně jasné, jak ty nejlepší věci najít.

Kromě bezplatných bezpečnostních nástrojů a dalších nezbytností existuje celá řada méně známých, ale neméně skvělých programů, které jen žadoní o místo na vašem pevném disku.

Potřebujete důkaz? Podívejte se společně s námi na 20 nadprůměrně praktických programů. Ani jeden z nich nezní pro většinu uživatelů příliš familiárně, ale všechny mají potenciál zjednodušit nám život s PC.

WizMouse

WizMouse

Začněme jednoduchou nápravou chování systému, které nás může občas pěkně iritovat. Jestliže najedete kurzorem nad okno ve Windows a pokusíte se pootočit rolovacím kolečkem, nic se nestane, pokud toto okno není explicitně aktivní – a to dokonce i tehdy, když jej vidíte celé. Toto mění WizMouse, program, který umí myš donutit, aby „skrolovala“ i v neaktivních oknech.

Dexpot

Dexpot

Uživatelům Windows chybí něco, co si uživatelé Linuxu a Macu užívají už několik let: podpora virtuálních ploch. Virtuální plochy vytváří oddělená desktopová prostředí, jež vám umožní vzájemně oddělit dejme tomu aplikace pro práci, zábavu a komunikaci, a pak mezi jednotlivými prostředími přepínat dle libosti. Jde o skvělý způsob, jak se vyvarovat nepořádku při práci s počítačem a zároveň mít navzájem podobné programy na jedné kupě.

Dexpot je úžasný nejen proto, že je absolutně zdarma (pro osobní využití), ale také proto, že je vybaven nápovědami v rámci uživatelského rozhraní, které vám umí připomínat existenci vašich virtuálních ploch, a navíc je široce nastavitelný. K aklimatizaci na virtuální plochy budete potřebovat trochu času, ovšem jakmile se s nimi naučíte pracovat, už nikdy se nebudete chtít vrátit ke klasické, osamocené ploše ve Windows.

IrfanView

IrfanView

Photoshop a GIMP (tedy open-source alternativa Photoshopu) jsou možná plné různých cingrlátek a lákavých doplňků, avšak na druhou stranu je třeba si přiznat, že všechny tyto nástroje jen přidávají softwaru na komplikovanosti. Navíc většina lidí ani nevyužije základy, které lze nalézt v Malování od Microsoftu. V takovou chvíli přichází na scénu jednoduchý IrfanView.

MIF21

IrfanView je přehledný program, který je zaměřen na extra rychlou editaci souborů a také jejich extra rychlé prohlížení. Konvertování velkých balíků obrazových souborů do nových formátů je v tomto svižném programu bezproblémové. IrfanView je zároveň stále vybaven editačními nástroji, které spousta z nás potřebuje denně, jako je změna velikosti, otáčení a možnosti filtrování. My používáme Malování i GIMP, ale pro běžné úkony se nejvíce hodí právě IrfanView, který je nejrychlejší alternativou, na jakou jsme zatím narazili.

Pokračování