Hlavní navigace

15 nejotravnějších věcí, se kterými se setkáte na webu - 2. díl

18. 3. 2010

Sdílet

Denně na nás útočí vyskakující okna, nechtěné videoreklamy nebo falešné emaily zjišťující citlivé osobní informace. Zde je návod, jak se vyhnout nejotravnějším případům podobných webových nešvarů.

15 nejotravnějších věcí, se kterými se setkáte na webu - 2. díl

 

První díl: http://pcworld.cz/internet/15-nejotravnejsich-veci-se-kterymi-se-setkate-na-webu-1-dil-9172

skoleni

 

6. Otevírání nových oken

Obtěžují vás webové stránky, které se automaticky otevírají do nových panelů či dokonce oken prohlížeče?

Řešení

Pokud používáte Firefox, napište do navigační lišty příkaz about:config, v otevřeném okně vyhledejte předvolbu s názvem browser.link.open_newwindow, dvojklikem ji otevřete a hodnotu změňte na 1.

7. Vlezlý DiggBar

Aby nebylo nevyžádaných postranních lišt málo, přichází navíc na scénu služba DiggBar zabývající se vytvářením zkrácených URL adres, jež můžou uživatelé jednoduše sdílet. Pokud však takovou zkrácenou adresu otevřete, nevyhnete se automatickému spuštění panelu DiggBar.

Řešení

Opět pomohou doplňky pro Firefox. Stačí pouze nainstalovat skript DiggBar Killer, jenž se začlení do doplňku Greasemonkey a zajistí, aby vás DiggBar už nikdy neobtěžoval.
Greasemonkey
8. Reklama, zas a znova

Množství zobrazených reklam přirozeně nemůžeme vyčítat žádnému výdělečně činnému webu s publicistickým obsahem, jde o jejich hlavní zdroj příjmu. Otravná pop-up okna by si však mohli správci internetových stránek odpustit.

Řešení

Uživatelé Internet Exploreru: Otevřete seznam serverů s omezeným přístupem (Nástroje, Možnosti Internetu, Zabezpečení, Servery s omezeným přístupem) a vložte do něj následující adresy: *.vibrantmedia.com, *.intellitxt.com a *.kontera.com.

Uživatelé Firefoxu: Stáhněte si doplněk BlockSite, který umí blokovat vybrané servery. Všichni ostatní mohou vybrané stránky zablokovat pomocí bezplatného účtu na opendns.com.

9. Skládka výsledků hledání

Pokoušeli jste se již někdy probrat se několika prvními stránkami výsledků hledaného výrazu? Jediné, co jste našli, byly pravděpodobně nepoužitelné webové stránky, nebo špatné informace.

Řešení

Vyhledávače bohužel neumějí číst naše myšlenky, proto potřebují hledaný výraz blíže specifikovat. Pokud hodláte informace hledat na konkrétním serveru, napište do vyhledávače před hledaný výraz příkaz site:adresa serveru (například site:pcworld.cz iPad zobrazí výsledky pro výraz iPad na serveru pcworld.cz). Stejným způsobem můžete pro rychlý překlad slova využít příkaz define:hledaný výraz.

Rovněž nepodceňujte funkci podkategorií, které využívají například Zprávy Google.

10. Nepoužitelné vyhledávače

Interním vyhledávačům jednotlivých serverů se všeobecně nedá příliš důvěřovat. Nedokáží například vyhledat článek, který jste četli před několika měsíci a chybí jim rovněž funkce předních kvalitních vyhledávačů.

Řešení

Raději se spolehněte na vámi preferovaný vyhledávač a zkuste použít některý z filtrů popsaných v předchozím bodě.
Google dokonce umí zobrazit výsledky podle data. Tuto volbu naleznete pod tlačítkem Zobrazit možnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).