Hlavní navigace

15 nejotravnějších věcí, se kterými se setkáte na webu - 1. díl

12. 3. 2010

Sdílet

Denně na nás útočí vyskakující okna, nechtěné videoreklamy nebo falešné emaily zjišťující citlivé osobní informace. Zde je návod, jak se vyhnout nejotravnějším případům podobných webových nešvarů.

15 nejotravnějších věcí, se kterými se setkáte na webu - 1. díl

 

1. Nutnost registrace

Některé zpravodajské weby sledují počet vašich návštěv a po překročení limitu zobrazených článků vyžadují registraci, za niž musíte ve většině případů zaplatit.

Řešení

Některé webové stránky umožňují přístup skrze specializované služby, jakou jsou například Zprávy Google, jež seskupují poslední zprávy z různých zdrojů. Pokud vám tedy některý web blokuje přístup, zkuste zprávu vyhledat pomocí vhodné podkategorie zmíněné služby Googlu. Další možností je ukořistit alespoň část hledaného článku a vložit ji v uvozovkách do některého vyhledávače, neboť zpráva se může vyskytovat také na jiném webu.

Digsby2. Záplava sociálních sítí

Sledovat současně Facebook, Twitter, MySpace a nyní také Google Buzz snad ani není v lidských silách. Pokud si vyberete jednu síť, u níž zůstanete, pravděpodobně budete "zanedbávat" přátele pohybující se na ostatních sítích.

Řešení


Existují webové aplikace, jako například Digsby nebo Meebo, jež shrnují několik sociálních sítí do jediného uživatelského rozhraní. Sice takto nezískáte veškeré funkce zastoupených sítí, ale můžete tímto způsobem pohodlně sledovat alespoň změny statusů.

3. Reklama, kam se podíváš


V poslední době se značně zhojnil výskyt reklam ve formě videí, které se samy spustí, aniž na ně kliknete, a obtěžují vás minimálně svým zvukem. Výrobci tak mimochodem vynalezli způsob, jak veřejnosti dokonale znechutit svou značku.

Řešení

Naštěstí existuje lék s názvem Flash Mute. Tento program se po instalaci začlení do systémové lišty a dokáže flashovému obsahu zabránit přístup k zvukovému hardwaru. Pro zapnutí a vypnutí zvuku stačí kliknout na ikonu programu, nebo stisknout kombinaci kláves Ctrl-Alt-M.

Některé antivirové programy mají při návštěvě stránky nabízející stažení Flash Mute tendenci varovat před možným nebezpečím. Vývojáři programu tvrdí, že aplikace využívá pro začlenění do vašeho browseru stejnou metodu, jako některé typy AdWaru. Flash Mute se ale ve skutečnosti stará pouze o blokování zvuku z flashových a jiných webových zdrojů.

4. Farmville a jemu podobní

Příspěvky aplikace Farmville, výsledky kvízů, články, které vás vůbec nezajímají... Pokud už jste otráveni z podobně zbytečných informací, jimiž Facebook přetéká, pomůže vám následující rada.

Řešení

Uživatelé Firefoxu mohou vyzkoušet skript Facebook Purity, který se nainstaluje jako součást doplňku Greasemonkey a postará se o automatické blokování zobrazení kvízů a jiných aplikací na vaší hlavní stránce. Jinou možností je využití služeb stránky Facebook Lite, jež nabízí pouhé zobrazení textových informací, obrázků a videí.

skoleni

Farmville
5. Internetové rybaření

Přestože jste se doposud nemuseli stát obětí phishingu, je dobré alespoň vědět, jak se případnému útoku vyhnout, neboť případů internetových podvodů přibývá. V poslední době byly dokonce napadeny sítě Twitter, Facebook, Hotmail nebo Gmail Talk.

Řešení

Naštěstí dnes většina browserů, jako IE, Firefox, Chrome, Safari nebo Opera, využívá anti-phishingové filtry. Ostražitosti však není nikdy dost, proto byste měli být opatrní při odpovídání na e-maily od údajných přátel, nebo při otevírání zkrácených adres URL. O zkrácených adresách URL se můžete více dočíst v našem článku zde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).