Hlavní navigace

15 nejlepších aplikací dostupných na internetu zdarma - 2. část

29. 8. 2009

Sdílet

Jistě již znáte mnoho užitečných aplikací, které je možné používat zdarma. My vám ale zaručujeme, že o mnohých z níže zmíněných nástrojů jste nikdy neslyšeli a ať už používáte počítač z jakéhokoli důvodu, bezpochyby pro vás budou velmi přínosné.

Chraňte svůj počítač před kyberútoky

Každý počítač je pod neustálým útokem na všech vnějších frontách. Proto zde představujeme několik bezplatně dostupných aplikací, které pomohou vaše elektronická data ubránit před jakýmkoli útokem.

Avast Home Edition: Antivirus Avast (www.avast.cz), který je pro domácí použití dostupný zdarma, neustále skenuje váš systém a hledá jakékoli známky malwaru. V případě nalezení škodlivého kódu ve vašem systému dokáže Avast infekci odstranit. Navíc tento antivirus nabízí sedm rozdílných typů ochranného štítu, které nepřetržitě chrání počítač před nebezpečími, jež hrozí při prohlížení webových stránek, stahování aktualizací, užívání peer-to-peer připojení či používání instant messagingu.

ESET SysInspector: Tento bezplatně dostupný program informuje uživatele o tom, které objekty v počítači vykazují nezvyklé chování, způsobují možné nestability systému a je tak nutná jejich hlubší analýza. ESET SysInspector je prozatím dostupný v anglické a slovenské verzi. Je určen běžným uživatelům, bezpečnostním technikům či pracovníkům technické zákaznické podpory a napomáhá odhalovat počítačové hrozby. Především ty, které jsou pro běžného uživatele neviditelné (pracují na pozadí, zpomalují systém apod.). ESET SysInspector nevykonává v počítači žádné změny. Pokud uživatel potřebuje odstranit počítačové hrozby, přímo z programu ESET SysInspector může spustit bezplatný nástroj ESET Online Scanner. ESET SysInspector je dostupný ke stažení ze stránky http://www.eset.sk/eset-sysinspector-new.

Attack Trace: Bojíte se, jestli se náhodou někdo nepokouší infiltrovat vaše webové stránky a poškodit jejich obsah či zneužít zdejších funkcí? Pak zkuste on-line nástroj Attack Trace, jehož úkolem je prozkoumat danou stránku a určit, zda zatím srdnatě čelí útokům malwaru nebo již byla infikována. Stačí pouze zadat přesnou adresu stránek do speciálního vyhledávače a chvíli si počkat na výsledek bezpečnostního testu. Užitečnou službu můžete využít zdarma, pokud do svého vyhledávače zadáte adresu find.pcworld.com/62670.

Program Comodo EasyVPN Home umožňuje vytvoření bezpečné peer-to-peer sítě, skrze kterou lze sdílet data, chatovat atd. Vše, co pošlete přes tuto síť, je speciálně šifrováno, takže nikdo jiný nemůže vidět obsah vámi poslaných a přijatých dat. Aplikaci lze stáhnout přímo na jejím domovském webu easy-vpn.comodo.com/download.html.

EULAlyzer: V některý smlouvách o podmínkách užívání instalovaného software (end-user license agreement – EULA) se mohou skrývat různé indicie napovídající, že daná aplikace je svou podstatou spyware či jiný typ škodlivého softwaru. Vzhledem k tomu, že smlouvy EULA téměř žádný uživatel nikdy nečte, není těžké pro tvůrce škodlivého kódu tímto způsobem de facto legálně infikovat počítač oběti. Pomoci odhalit toto skryté nebezpečí vám pomůže program EULAlyzer, který dokáže obdobné hrozby v licenčním ujednání najít a varovat před nimi uživatele. Stáhnout ho je možné zdarma na adrese www.javacoolsoftware.com/eulalyzer.html.

Online Armor Personal Firewall je kvalitní osobní firewall, o kterém jste pravděpodobně nikdy dříve neslyšeli. Poskytuje velmi dobrou ochranu a navíc vás nebude neustále zatěžovat otázkami o bezpečnosti každé aplikace. Většina firewallů totiž nepřetržitě bombarduje uživatele oznámeními o tom, že se některý z vašich programů snaží připojit k internetu. Naopak Online Armor disponuje inteligentním bezpečnostním režimem, který dovoluje některým prověřeným aplikacím bezproblémový přístup k aktualizacím bez neustálého dotazování uživatele. Online Armor vás bude obtěžovat pouze v případě opravdu riskantních či neznámých aplikací. Jeho bezplatnou verzi si můžete stáhnout na stránkách www.tallemu.com.

Vylepšete svůj systém

Díky následujícím nepříliš známým nástrojům a aplikacím docílíte znatelného zvýšení výkonu vašeho počítače a usnadníte si na něm práci. Odkazy na jejich stažení najdete na adrese find.pcworld.com/62679.

Advance System Care: Tento program zrychlí váš systém opravením zaneřáděného registru, odstraněním spywaru a dalších škodlivých souborů, smazáním nepotřebných programů, které se zapínají již při startu operačního systému a blokují operační paměť počítače. Dokonce může zajistit důkladnou a komplexní péči o váš počítač stisknutím jediného tlačítka, které způsobí odstranění veškerých problému systému maximálním využitím schopností Advance System Care. Jediná věc, na kterou je třeba si dát pozor, je nezatrhnout při instalaci aplikace zakomponování panelu nástrojů Yahoo do vašeho systému. Přece jen jde o aplikaci, která je k dispozici zdarma, ale je potřeba nějakým způsobem zaplatit práci na jejím vývoji.

Clipboard Help and Spell: Schránka pro kopírování souborů a textu integrovaná ve Windows funguje velmi chaoticky, je až příliš jednoduchá a prakticky nepříliš použitelná. Vylepšit ji můžete díky nástroji Clipboard Help and Spell, který zobrazuje přehledný seznam věcí ve schránce a dopomáhá k jeho lepšímu praktickému využití. Mimoto kontroluje pravopis textu ve schránce.

skoleni

Recuva: Jistě se vám někdy přihodilo to, že jste smazali soubor, vysypali koš a poté zjistili, že odstraněná data ještě stále potřebujete. Přesně k řešení těchto nepříjemných situací slouží nástroj Recuva, který udělá vše možné, aby vám pomohl vrátit odstraněný soubor. Tento šikovný prográmek vyhledává všechna data, jež byla z vašeho systému smazána. Cokoli užitečného najde, umístí do přehledného seznamu. V něm pak již stačí kliknout na požadovaný soubor a Recuva ho obnoví. Při instalaci programu je ale potřeba si opět dát pozor na nezatržení možnosti instalace panelu nástrojů Yahoo, stejně jako v případě Advance System Care.

ScreenToaster: Pokud potřebujete přesně zaznamenat dění na vaší obrazovce (například kvůli demonstraci toho, jak konkrétní aplikace funguje), zkuste tuto jednoduchou webovou službu. Zadejte to vyhledávače adresu www.screentoaster.com a po zobrazení stránky klikněte v její vrchní části na tlačítko Start recording. Po několika vteřinách bude aplikace připravena k použití a k jejímu spuštění stačí zmáčknout klávesy Alt+S. Pro zastavení nahrávání činnosti na obrazovce použijte stejnou klávesovou zkratku. Poté si můžete svoji nahrávku libovolně upravit (například přidáním titulků či audia) a nahrát video na ScreenToaster či na YouTube, nebo si ho pouze stáhnout do počítače.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).