Hlavní navigace

15 vědomostí, které musí znát každý uživatel počítače - 2. díl

27. 9. 2010

Sdílet

Je úplně jedno, zda jste v práci s počítačem profesionál nebo naprostý začátečník – následujících 15 vědomostí patří mezi ty klíčové, které by měl znát naprosto každý, kdo s počítačem pracuje.

Myslíte si, že o svém počítači víte úplně všechno? Myslíte si, že znáte všechny triky, tipy a fígle? Ještě než sebevědomě odpovíte, že ano, prohlédněte si obsah tohoto článku. Pokud oněch 15 tipů a triků či prostých tvrzení neznáte takříkajíc tam i pozpátku, pak vězte, že svůj počítačový potenciál již dlouho nevyužíváte do takové míry, jak byste mohli.

1. díl článku: http://pcworld.cz/hardware/15-klicovych-vedomosti-ktere-by-mel-znat-kazdy-uzivatel-pocitace-i-11565

 

6. Odstraňujte zatržítka u nechtěných položek

Řada velmi užitečných nástrojů nabízí při své instalaci možnost současné instalace dodatečných panelů nástrojů či doplňků. Některé z nich jsou natolik vlezlé, že se instalují naprosto automaticky. Ledaže byste při instalaci  odstranili u těchto dodatečných programů zatržítka, čímž dáte najevo, že je instalovat nechcete.

Ostatně každý z instalovaných doplňků stejně není nic jiného než další aplikace, která vyžaduje systémové prostředky a jen prodlužuje dobu potřebnou pro načtení dalšího programu či spuštění samotného operačního systému. Navíc si nemůžete být jisti, ke kterým datům program přistupuje a která případně předává jinam. Panely nástrojů a jim podobné doplňky se ostatně instalují jen proto, aby jejich tvůrcům přinášely zisk, a nikoliv proto, aby byly užitečné. Věnujte proto maximální pozornost všemu, co instalujete.

Chcete si do internetového prohlížeče přidat naprosto zbytečný panel nástrojů? Ne? Pak před provedením aktualizace před příslušnou položkou odeberte zatržítko

7. Pozor na viry vyskytující se v dokumentech otevíraných pomocí kancelářského balíku Microsoft Office

Pokročilí uživatelé kancelářského balíku Microsoft Office často využívají programovací jazyk Visual Basic, který je v nich k dispozici, a často složitější operace automatizují prostřednictvím maker. Nicméně obě zmiňované funkce Microsoft Office se dají samozřejmě i zneužít pro tvorbu virů, které pak napadají vaše dokumenty. Naštěstí se aplikace Microsoft Office standardně spouští se zakázanými makry, a pokud otevíraný dokument makra obsahují, pak o tom uživatele informují.

8. Buďte zdrženliví a obezřetní při používání aplikací na „čištění“ systému

Programy, které vám obecně slibují zvýšení výkonu vašeho počítače a vyčištění všeho možného nepořádku (například nástroje pro čištění registru), obvykle nadělají více škody než užitku (pokud tedy vůbec něco udělají). Chcete-li skutečně vyčistit svůj operační systém, pak spusťte nástroj Vyčištění disku (dostanete se k němu klepnutím do nabídky Start/Všechny programy/Příslušenství/Systémové nástroje). Jedná se o program, který je standardní součástí Windows a v žádném případě vám počítač nijak nezaneřádí.

Neutrácejte zbytečně peníze za pochybné programy pro čištění disku. Nástroj Vyčištění disku, který je standardní součástí Windows, disponuje takovou schopností úklidu operačního systému, která vyhoví naprosté většině uživatelů


9. Odinstalujte nepoužívané programy

Pokud z internetu pravidelně stahujete a instalujete stále nějaké nové programy, pak byste si měli zvyknout na to, že je čas od času třeba svoji sbírku nainstalovaných aplikací projít a nepotřebné programy odinstalovat. Nejsnáze to provedete tak, že si otevřete ovládací panel Programy a funkce, projdete si zde zobrazený seznam všech v počítači nainstalovaných aplikací, vyberete nepoužívané programy a klepnete na položku Odinstalovat. Další nepoužívané aplikace najdete i tehdy, když zavítáte do složky C:\Program Files. Pamatujte, že čím méně toho budete v počítači mít, tím méně problémů budete mít s počítačem jako takovým.10. Nedopusťte, aby vám rozlitý nápoj zničil notebook

Když se vám podaří polít notebook nějakou tekutinou, pak ze všeho nejdůležitější je zachovat klidnou hlavu. Jen tak totiž máte šanci zabránit zničení všech vašich dat a základní desky notebooku. Takže hlavně žádnou paniku! Ze všeho nejdříve odpojte notebook od elektrického napájení, a co nejrychleji vytáhněte baterii – v žádném případě nečekejte, až se operační systém Windows ukončí. Poté odpojte všechna zařízení připojená k počítači (síťový kabel, vyměnitelné disky USB apod.), a zároveň vyndejte všechny snadno vyjímatelné součásti, jako je kupříkladu optická mechanika.

Cloud23

Následně nakloňte notebook tak, aby kapalina odtekla v tom směru, v jakém se na notebook vylila. Ale pozor! V žádném případě nenaklánějte notebook tak, aby se kapalina po notebooku rozlila ještě více. Kapalinu na povrchu notebooku pak setřete ručníkem. Poté je třeba notebook rozebrat na jednotlivé komponenty a důkladně je vyčistit a vysušit. Pokud si na to netroufáte, zaneste notebook ke specialistům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).