Hlavní navigace

15 vědomostí, které musí znát každý uživatel počítače - 1. díl

22. 9. 2010

Sdílet

Je úplně jedno, zda jste v práci s počítačem profesionál nebo naprostý začátečník – následujících 15 vědomostí patří mezi ty klíčové, které by měl znát naprosto každý, kdo s počítačem pracuje.

Myslíte si, že o svém počítači víte úplně všechno? Myslíte si, že znáte všechny triky, tipy a fígle? Ještě než sebevědomě odpovíte, že ano, prohlédněte si obsah tohoto článku. Pokud oněch 15 tipů a triků či prostých tvrzení neznáte takříkajíc tam i pozpátku, pak vězte, že svůj počítačový potenciál již dlouho nevyužíváte do takové míry, jak byste mohli.

1. Nepoužívejte poklepání bezmyšlenkovitě na vše, co se vám na monitoru objeví

Většina aplikací se ve Windows spouští poklepáním na ikonku. Nicméně poklepání určitě není univerzálním úkonem, kterým zvládnete na počítači vykonat vždy právě to, co potřebujete. Tak například poklepání se určitě nepoužívá v internetovém prohlížeči při brouzdání na internetu, když se chcete přesunout na nový odkaz, a nepoužívá se kupříkladu ani v dialogových oknech při stisku tlačítek. Pokud budete na vše bezmyšlenkovitě okamžitě klepat, je velmi pravděpodobné, že vám dříve či později něco důležitého ujde, nebo že třeba poklepáním odešlete nějaký internetový formulář omylem dvakrát. Říkáte, že tento tip je vám k ničemu, protože jej dávno znáte? Tím lépe – pojďme se tedy podívat na další!

Myš

2. Používejte to správné lomítko

Zkusme si ještě jednou pořádně připomenout, jak to vlastně s tím znakem lomítka je: rozlišuje se klasické lomítko (/), pro něž se používá i anglický výraz "Slash“, a lomítko zpětné (\), pro něž se používá i anglický výraz "Backslash“. Zpětná lomítka se často používají při vypisování cest ve Windows (například C:\Program Files\Mozilla Firefox). Klasická lomítka se naproti tomu používají třeba v internetových adresách (například http://www.pcworld.cz). Záměna lomítek je naprosto nepřípustná!3. Poznamenávejte si chybová hlášení

Když váš počítač přestane najednou reagovat, často se objeví nějaké chybové hlášení, které má snahu informovat vás o tom, co se stalo. Tato snaha je patrná i v případě, kdy se toto chybové hlášení skládá z různých nesmyslných změtí písmen a číslic, kterým naprosto vůbec nerozumíte. V každém případě si nezapomeňte takové chybové hlášení (kompletně!) poznamenat – a to i tehdy, když se jedná o hlášení pro vás nesrozumitelné. Pokud máte tu možnost, je naprosto ideální, pokud si můžete vytvořit snímek obrazovky. Takto poznamenané chybové hlášení nebo chybový kód pak můžete zadat do Googlu, popřípadě nahlásit na technickou podporu.4. Obnovte si již smazané soubory

Když z počítače nebo z paměťové karty odstraníte nějaký soubor, vězte, že jej touto operací z pevného disku zcela neodeberete. Operací smazání souboru totiž odstraníte z disku pouze informace o tom, kde se soubor nacházel. Namísto vlastního smazání souboru tedy víceméně uvolňujete pouze prostor pro údaje udávající umístění jiného souboru. Této skutečnosti využívá řada programů pro obnovení již smazaných souborů, pomocí nichž se dají omylem odstraněné soubory vrátit zpět do počítače. Mezi takové nástroje patří kupříkladu program Recuva (http://www.piriform.com/recuva).

cyber235. Před vlastním vyhozením pevného disku nezapomeňte důkladně vymazat jeho obsah

Vzhledem k tomu, že odstraněním souborů nedojde k jejich definitivnímu vymazání (viz předchozí tip), pak před případným prodejem nebo vyhozením pevného disku jej nestačí prostě jen naformátovat. Existují totiž speciální nástroje, s jejichž pomocí by mohl kdokoliv data na disku obnovit a získat tak přístup i k tak citlivým údajům jako jsou přístupové údaje k bankovnímu účtu, soukromé fotografie či osobní údaje. Pro naprosto dokonalé promazání pevného disku existuje celá řada nejrůznějších nástrojů či způsobů. My vám doporučujeme nástroj Darik´s Boot and Nuke (http://www.dban.org).

V žádném případě nenechávejte na pevném disku, jehož se chcete zbavit, žádná osobní data. Veškerý obsah disku spolehlivě odstraníte pomocí programu Darik´s Boot and Nuke

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).