Hlavní navigace

100dolarový OLPC notebook má zpoždění

22. 4. 2007

Sdílet

„Stodolarový“ notebook XO vyráběný v rámci projektu OLPC (One Laptop Per Child) má zpoždění, podle výrobce se objeví až ve třetím čtvrtletí letošního roku. Údajně kvůli dodatečným úpravám programového vybavení, hardware je totiž v pořádku.

skoleni

Největší světový zakázkový výrobce notebooků Quanta Computer měl původně začít počítače vyrábět v červenci, ale kvůli změnám v XO softwaru se rozhodlo sdružení OLPC zahájení výroby o několik měsíců posunout. Výrobce ujišťuje, že hardware je již zkompletovaný a že zdržení je zapříčiněno právě jen dodatečnými úpravami programového vybavení.


Objednán je jeden milión (!) počítačů XO a do projektu se již přihlásila řada zemí, například Argentina, Brazílie, Libye, Nigérie, Rwanda a Uruguay. I z toho výčtu je patrné, že se jedná o velmi různou skupinu států, z nichž některé jsou velmi chudé, ale jiné i poměrně bohaté, ovšem je v nich bohatství distribuováno velmi nerovnoměrně, to je případ právě Nigérie.
Cílem projektu je vyvinout co nejlevnější notebook pro co nejvíce dětí ze zemí třetího světa tak, aby i jim se dostalo základního počítačového i všeobecného vzdělaní, protože cestou k odstranění chudoby je právě vzdělání.

Začínalo se s hranicí 100 amerických dolarů za kus včetně hardwaru i softwaru, nicméně tato hranice bude zřejmě o něco překročena, ale i tak se však jedná o úctyhodný počin. Vzhledem k tomu, že v mnoha zemích není základním problémem koupit počítač, ale dostat se k elektrickému a internetovému připojení, obsahuje notebook mechanický dobíječ baterie a bezdrátové síťové připojení.

Konstrukce notebooku je uzpůsobena tak, aby mohl být používán v nepříznivých přírodních podmínkách. Je odolný vodě a k prodloužení životnosti a zvýšení odolnosti vůči nárazům má co nejméně pohyblivých součástí, místo klasického pevného disku ukládá data na flash paměť. Samozřejmostí je celkově pevnější konstrukce (navzdory pastelovému barevnému provedení).

Základem systému je procesor AMD Geode LX-700 (0.8W) pracující na frekvenci 433 MHz, grafická jednotka je integrována přímo s procesorem. AMD procesor podporuje instrukční sady MMX a 3DNow! Enhanced plus další instrukce specifické pro Geode. Operační paměť má velikost 256 MB, flash disk kapacitu 1024 MB. LCD duální displej s úhlopříčkou přibližně 7,5“ zvládne rozlišení 800 x 600 v barevném módu a 1200 x 900 černobíle. Počítač váží poměrně málo - 1,5 kg.

Program OLPC má i řadu kritiků. Norská nezisková organizace Fair International mající za cíl vybavovat počítači školy rozvojových zemích si stěžuje, že model zvolený OLPC je celkově příliš nákladný. Další zase namítají, že XO by měl být vybaven nejrozšířenějšími programy, tedy s těmi, se kterými se dětí ve své praxi spíše setkají, místo toho je operačním systémem XO očesaná verze Fedora Core Linux společnosti Red Hat. Takoví kritici mají na mysli hlavně použití nějaké verze systému Windows, tím však neberou v úvahu, že by se počítače prodražily cenou za licence a zvýšenými hardwarovými nároky. Navíc kdo umí pracovat s Linuxem, neměl by mít následně s Windows větší potíže.

Navzdory několika kritikům jsou reakce na OLPC vesměs kladné a projekt podporuje řada jednotlivců i institucí z nejrůznějších částí světa i sfér života. Mnoho vrcholových manažerů OLPC je z akademického prostředí a zejména z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Hlavním šéfem projektu je Nicholas Negroponte, spoluzakladatel mediální laboratoře MIT. Důležitými partnery z oblasti průmyslu jsou například společnosti AMD (Advanced Micro Devices), Red Hat a Google.

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).