Hlavní navigace

10 tipů pro bezpečné vánoční nákupy po internetu

26. 11. 2011

Sdílet

 Autor: © theromb - Fotolia.com
Každým rokem přichází desítky lidí o peníze kvůli nepozornosti, naivitě a nedostatečnému zabezpečení svého počítače. V tomto článku se dozvíte, co pro sebe můžete udělat, aby se Vánoce neproměnily v noční můru.

Z průzkumů plyne, že se každý rok zvyšuje počet lidí, kteří nakupují vánoční dárky přes internet. To je sice pravděpodobně dobrá zpráva pro internetové prodejce, ale relativně špatná zpráva pro zákazníky. Přímo úměrně se totiž zvyšuje i číslo podvodníků a hackerů, kteří se snaží jakýmkoliv způsobem nic netušící uživatele připravit o jejich drahocenné peníze. Díky našemu návodu už se však nemusíte cítit ohroženi, deset tipů uvedených níže vám poradí, jak podvodníkům nenaletět.

 

Začněte s bezpečnostním stavem počítače

Dříve než se vrhnete vstříc nakupování na internetu, měli byste ověřit stav vaší mašinky. Dopřejte jí trochu lásky, zvýšené péče o software, aktualizací a zlepšených bezpečnostních opatření. Pomocí updatů se totiž zacelují chyby v bezpečnosti programů.

Dbejte na obchodní reputaci

Nakupujte výhradně ze stránek s prokazatelnou reputací a vyšším počtem spokojených zákazníků. Když jde o krkolomné předvánoční termíny, už není čas posílat špatný dárek zpět.

Pozor na EXKLUZIVNÍ nabídky

Když nějaká nabídka vypadá až příliš levná na to, aby to byla pravda, většinou to tak i je. Tyto nabídky sice můžou být velice lákavé, ale je opravdu bezpečnější raději se jim vyhýbat. Samozřejmě, ne všechny slevy znamenají, že jde o podvod. Ale zeptejte se sami sebe, jestli stojí ušetřené peníze za takové riziko (nebo si o této nabídce najdete něco na Googlu, pravděpodobně nejste jediní, kterým její legitimita vrtá hlavou).

Trvejte na zašifrovaném připojení

Pokud se dostanete na neznámý internetový obchod, v adresním řádku si ověřte, zda je stránka šifrována pomocí bezpečnostního protokolu https:// nebo zda při provedení platby používá obchodník systém zabezpečených plateb typu Verify by VISA nebo MasterCard – Secure Card.

Dvakrát měř, jednou řež

Ačkoliv jde o stokrát omílané klišé, pravdy je na něm dost. Pokud vám do emailové schránky či na sociální sítě přichází zprávy o omezených nabídkách a výborných cenách, a pokud jsou tyto nabídky psané lámanou češtinou či angličtinou, stoprocentně jde o spam. Chcete-li si tuto skutečnost ověřit, zkopírujte si uvedený odkaz a vložte ho přímo do prohlížeče. To vás uchrání před různými zlověstnými přesměrováními.

Nenakupujte prostřednictvím nezabezpečeného hotspotu

Potřebujete-li nakupovat prostřednictvím Wi-Fi (doma nebo třeba v kavárně), ujistěte se, že je připojení zabezpečené (hledejte zámek v nabídce sítí). Bez šifrovaného přenosu by vám vaše data mohl někdo jednoduše odcizit.

Používejte kreditní kartu

Jestliže se dostanete do horké kaše a budete chtít vrátit peníze, s kreditní kartou budete mít rozhodně větší šanci než s kartou debetní. Mnoho prodejců vyžaduje platbu přes debetní kartu, jelikož je transakce z nich levnější. Tomuto se nicméně o Vánocích vyhněte.

Až příliš detailní otázky

Většina podvodných stránek po svých obětech vyžaduje až příliš detailní otázky (například rodné číslo). Pokud se do této situace někdy dostanete, okamžitě transakci přerušte a zapněte anti-malware.

Nečekejte peníze za zodpovídání otázek

Existují samozřejmě i legitimní průzkumy spokojenosti zákazníků, ale vyskočí-li vám okno, v němž vám bodrý chlapík nabízí peníze či výhru za zodpovězení otázky ve stylu „kola nebo pepsi“, okamžitě okno zavřete i s chlapíkem (a nevkládejte svoje telefonní číslo, pakliže nechcete platit za neobjednané prémiové služby).

Dávejte si pozor i po svátcích

Ve světle Nového roku většina lidí nekontroluje faktury vánočních nákupů, jež během té doby přicházejí. Nesouhlasící faktura by mohla být první známkou toho, že jste byli obětí podvodu. Čím dříve podvod odhalíte, tím větší je šance, že svoje peníze získáte zpět.

MIF21

 

Uvedených 10 tipů pro bezpečné vánoční nakupování po internetu vám přinesl spřízněný magazín Dvojklik.cz.