Hlavní navigace

10 tajných tipů pro práci se styly v programu MS Word - 2. díl

10. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © markus_marb - Fotolia.com
V dnešním díle našeho seriálu si ukážeme, jakým způsobem se vytváří vlastní styl a rozhodneme se, zda si jej uložíme tak, aby byl dostupný i pro dokumenty vytvářené v budoucnu.

Textový editor MS Word nabízí mimo řady jiných skvělých funkcí i propracované nástroje pro práci se styly. I když řada uživatelů tvrdí, že se při běžné práci s textovým editorem bez nich obejde, zkusíme vás přesvědčit o opaku. Pokusíme se vám ukázat, jak s pomocí stylů ještě více zefektivnit práci s textovým editorem a prozradíme vám 10 tajných triků, které prostě a jednoduše musíte znát.

 

1. díl - Úvod a možnosti používání stylů

 

1. Vytvořte si vlastní styly

Na vámi požadovaný text aplikujete styl tak, že text vyberete a poté klepnete na styl v galerii stylů

pro zvětšení klikněte

 

Používání stylů vám pomůže usměrnit tvorbu a následnou úpravu dokumentů, nicméně pravdou také je, že standardní styly předdefinované v programu MS Word nemusí být zrovna tím, co právě potřebujete, a tak si pravděpodobně budete chtít vytvořit svoje vlastní, a to právě úpravou standardních stylů. Provedete to tak, že vyberete záložku Domů, kde klepnete v galerii stylů pravým tlačítkem na styl, který chcete upravit a z místní nabídky, která se vzápětí objeví, vyberete položku Změnit. Pokud byste chtěli kupříkladu změnit styl Nadpis1, protože vám připadá, že používá příliš velký font, stačí, když v dialogovém okně pro úpravu stylu upravíte vlastnosti tohoto stylu.

Uprostřed tohoto dialogového okna se nachází možnosti pro úpravu základních parametrů formátování. Nicméně pokud potřebujete měnit pokročilejší možnosti formátování, jako jsou například možnosti nacházející se v dialogových oknech Písmo, Odstavec či Číslování, pak klepněte na tlačítko Formát nacházející se ve spodní části dialogového okna a ze seznamu pak vyberte příslušnou možnost.

Jakýkoliv standardní styl Wordu si můžete pozměnit přesně podle svých představpro zvětšení klikněte


Pokud po provedení všech potřebných úprav chcete, aby byly všechny vámi provedené změny platné i pro dokumenty vytvářené v budoucnu, vyberte možnost Nové dokumenty založené na této šabloně. Pokud však chcete, aby vámi provedené změny byly dostupné pouze v aktuálním dokumentu, pak ponechte aktivní volbu Jen v tomto dokumentu. Všechny provedené změny pak potvrdíte stiskem tlačítkem OK.

Tip do článku  - cybersecurity

 

V následujícím díle si ukážeme, jak své oblíbené formátování převést na styl, a také, jak se vrátit ke stylům používaným v programu MS Word 2003.