Hlavní navigace

10 nejočekávanějších novinek na poli přenosných zařízení

23. 4. 2009

Sdílet

Ultrapřenosné laptopy i netbooky i přes hospodářskou nepřízeň zažívají boom. Proto přinášíme následující přehled desíti nejočekávanějších strojů, které se na trhu objeví někdy v průběhu letošního roku.

10 nejočekávanějších novinek mezi přenosnými zařízeními

 

Pro samotný test jsme vybírali z několika desítek připravovaných modelů, a poté z nich vytřídili konečných deset typů. Mnohé z nich jsou designově velice vydařené a zároveň nabízí spoustu hardwarových vychytávek: úžasnou grafiku, velkokapacitní pevné disky, TV tunery, GPS, 3G či WiMax. A všechny mají jedno společné: jsou vytvořeny k tomu, aby vám co možná nejvíce usnadnily přístup k internetu.

MSI Wind U115

Datum vydání: neznámé

Operační systém: Windows XP či Vista Basic

Velikost displeje: 10 palců

Hmotnost: asi 1,3 kg

Klady: MSI Wind U115 byl vytvořen jako zcela první notebook s hybridním úložištěm dat. Je vybaven jak klasickým pevným diskem o kapacitě 160 GB, tak i solid-state diskem s 8 až 16 GB paměti. Výhodou SSD disků oproti standardním HDD je vyšší výdrž a rychlost, využívají také méně energie, takže svůj laptop nebudete muset tak často nabíjet. Pokud budete laptop využívat na cestách, prostě jen deaktivujete energeticky náročný harddisk a stále budete mít přístup k běžným funkcím počítače. Dle MSI bude mít přístroj výdrž mezi 12 a 20 hodinami, přičemž bude záležet na tom, zda využijete šesti- či devítičlánkovou baterii. Model U115 je vybaven procesorem Intel Atom Z530 o frekvenci 1.6GHz, zařízení podporuje až 2 GB paměti RAM a má tři USB porty, webkameru, 2kanálové stereo reproduktory, mikrofon či čtečku karet (SD, MMC, MS a MS Pro).

 

Asus Eee Keyboard – počítač v klávesnici

Datum vydání: léto 2009

Operační systém: Windows XP Home Edition

Velikost displeje: 5 palců

Hmotnost: asi 0,9 kg

Klady: Jak vidno, Asus vzal koncept „vše v jednom“ doslova: celý počítač sbalil do bezdrátové klávesnice. Nejedná se však o alternativu vašeho starého dobrého Commodore 64: Eee Keyboard PC je na pravé straně vybaven 5.5-palcovou dotykovou obrazovkou s rozlišením 800 x 480. Ve výbavě Keyboard PC najdeme procesor Intel Atom N270 o frekvenci 1.6GHz, 1GB RAM, solid-state disk o kapacitách 16GB či 32GB, tři USB porty, výstup VGA, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth 2.0, a interní baterii. Přístroj je optimalizovaný pro surfování na webu, ale i například kontrolu vaší domácí bezdrátové sítě.

 

Gigabyte M1022 Booktop

Datum vydání: 30. dubna

Operační systém: Windows XP Home

Velikost displeje: 10,1 palce

Hmotnost: 1,3 kg

Klady: M1022 Booktop přináší zcela nový koncept notebooků: v jeho výbavě je totiž i jakási „dokovací stanice“, která tento netbook jednoduše přetvoří v domácí počítač. Stačí pouze zasunout netbook do stanice a připojit externí monitor, a věřte nebo ne, prohlížení webu je pak mnohem jednoduší. Můžete si vybrat ze dvou frekvencí procesoru Intel Atom N280, a sice 1.6 či 1.66 GHz. Dále je v nabídce maximálně 2 GB RAM, harddisk o kapacitě 160 GB, tři USB porty, čtečka karet (jež nabízí stejné možnosti jako model U115 od MSI), 1,3-megapixelová webkamera, Wi-Fi, volitelně i WiMax, a samozřejmě již zmíněná dokovací stanice.

 

Asus Eee PC T91

Datum vydání: léto 2009

Operační systém: Windows XP Home

Velikost displeje: 8.9 palce

Hmotnost: méně než 900 g

Klady: Nejvýraznějším prvkem modelu Asus Eee PC T91 je otočný dotykový displej o rozlišení 1024 x 600 pixelů, který dokáže pracovat i s elektronickým perem a tím poslouží i jako tablet. T91 je vybaven procesorem Intel Atom Z520 1.33 GHz, TV tunerem, GPS, dvěma USB sloty, slotem na SD karty, Wi-Fi a Bluetooth. Pro ukládání dat můžete využít 16 GB SSD, SD kartu o shodné kapacitě a 20 GB síťový disk.

 

 

MSI X340

Datum vydání: očekává se v květnu 2009

Operační systém: Vista Home Premium

Velikost displeje: 13,4 palce

Hmotnost: méně než 1,3 kg

Klady: MSI X340 je velice očekávaným ultrapřenosným laptopem, jenž je stejně tenký jako MacBook Air. Procesor Intel Core 2 Solo CULV o frekvenci 1,3 GHz slibuje slušnou rychlost, širokoúhlá obrazovka má poměr stran 16:9. Počítač nabízí 320GB pevný disk, až 4 GB RAM, čtyřčlánkovou baterii, Wi-Fi, Bluetooth, a volitelně i 3G/Wi-Max. Jako volitelné příslušenství doporučujeme externí přehrávač Blu-ray disků, abyste si mohli „filmový“ displej náležitě vychutnat.

 

 

Samsung Mondi

Datum vydání: jaro 2009

Operační systém: Windows Mobile 6.1

Velikost displeje: 4.3 palce

Hmotnost: velice nízká

Klady: Model Mondi je vytvořen speciálně pro fungování v sítích Wi-Max a je jedním ze dvou zařízení v naší desítce nejlépe optimalizovaných pro „provoz“ na webu. Součástí přístroje je výsuvná QWERTY klávesnice, GPS, prohlížeč Opera 9.5, 4GB interní paměti, a 3.0-megapixelový otoaparát s podporou videa, Bluetooth 2.0, HDMI výstup, Wi-Fi, Wi-Max, tlačítko pro e-mail či podpora IM klientů Messenger, Fring a Gypsii. Samsung bude Mondi dodávat s držákem do auta.

 

Samsung NC20

Datum vydání: neznámé

Operační systém: Windows XP

Velikost displeje: 12,1 palce (rozlišení 1280 x 800 pixelů)

Hmotnost: 1,5 kg

Klady: Samsung NC20 je zatím dostupný pouze pro Asii, nicméně je téměř jisté, že co nevidět se objeví i evropská a americká verze modelu, která by se od té asijské specifikacemi příliš odlišovat neměla. Onen asjský model přichází s diskem o kapacitě 120 GB, procesorem VIA Nano o frekvenci 1,3 GHz, opět třemi USB porty, webkamerou, ethernetem, VGA výstupem, Wi-Fi a Bluetooth 2.0. Dá se očekávat výkonná pětičlánková baterie (asijský model vydrží na jedno nabití kolem 5 hodin), a na rozdíl od výše uvedeného i malinko větší kapacita disku – kolem 160 GB.

 

CrunchPad

Datum vydání: neznámé

Operační systém: Linux dle výběru uživatele

Velikost displeje: 12 palců

Hmotnost: neznámá

Klady: Zajímavý tablet PC s ještě zajímavějším názvem CrunchPad je poháněn procesorem Intel Atom a skládá se z dotykové obrazovky a virtuální klávesnice. Mezi doplňky patří fotoaparát s videem, reproduktory, mikrofon a jeden jediný USB port. CrunchPad zatím nebyl naživo představen novinářům, nicméně se očekává, že bude výborným pomocníkem pro jednoduché připojení na internet, e-maily, přehrávání médií a video chat.

 

Acer Aspire Timeline

Datum vydání: neznámé

Operační systém: Windows Vista Home Premium

Velikost displeje: 15,6, 14,0 a 13,3 palce

Hmotnost: 2,4, 1,9 a 1,6 kg

Klady: Acer Aspire Timeline klade důraz hlavně na prodlouženou životnost baterie a výkonnou grafiku. Přináší následující typy procesorů: Intel Core 2 Duo o frekvenci 1,40 GHz nebo Intel Core 2 Solo o frekvenci 1,30 GHz, a paměťově je rozšiřitelný až do 8 GB DDR3 1066MHz RAM. Obrazovka má poměr stran 16:9 a rozlišení 1366 x 768 pixelů. Místa na data taky není málo: vybrat si můžete z pevných disků o kapacitách buď 160 GB, 250 GB, 320 GB či celých 500GB; k dispozici bude i solid-state disk. Timeline zahrnuje tři USB porty, čtečku karet(SD, MMC, MS, MS Pro a XD),  Acer Crystal Eye webkameru a vestavěnou podporu Wi-Fi a WiMax. Dle společnosti Acer je Timeline také velice ekologický: spotřebovává pouhých 66 procent energie než požadují standardy Energy Star.

 

O čem se šeptá

Některá nejočekávánější zařízení dokonce ani nemusí existovat – pokud jde o současný stav, patří do oblasti spekulací. Do této skupiny zahrnujeme například prosakující informace o řadě netbooků společností Dell, mezi které by měla patřit zařízení s HD displeji, TV tunery, většími hard disky a rozličnými operačními systémy.

skoleni

Samozřejmě se ještě počítá s Apple tabletem, který je příliš velký na iPhone ale příliš malý na netbook. Dnes ještě nikdo neví, jaké by vlastně měly být vlastnosti tohoto zařízení – tedy za předpokladu, že vůbec spatří světlo světa. V případě, že ano, je téměř jisté, že mezi fanoušky hračiček od Apple vyvolá boom.

Netbooková verze operačního systému Android od Google by se měla objevit i aplikovat v následujících měsících. Zatím s ním nebyly spojovány žádné konkrétní produkty, nicméně v kuloárech už se mluví o zařízeních společností Asustek a HP.