Hlavní navigace

10 nejčastějších problémů s tiskárnami a jak je napravit - 1. díl

6. 1. 2010

Sdílet

Tiskárny, naše věrné pomocnice, bez kterých bychom se dnes jen stěží obešli, dokážou být občas bohužel pěkně zákeřné a své nebohé uživatele pořádně potrápit.

10 nejčastějších problémů s tiskárnami - Jak je napravit


Z krizové situace však vždy existuje východisko - přece jen jsou to pouhé stroje, jimž ke korektní funkci stačí správné nastavení. Takže se zhluboka nadechněme a pusťme se do oprav našich vrtkavých zařízení. Vybrali jsme 10 nejčastějších nepříjemností, které vás mohou při soužití s tiskárnou potkat.Problém: Tisk trvá příliš dlouho

Řešení:
Snížením tiskové kvality můžete dosáhnout značného nárůstu rychlostního výkonu vaší tiskárny a mimo to také ušetříte barvu. Způsob nastavení úsporného tisku se může model od modelu lišit, ale pro většinu aplikací ve Windows platí tento postup: v menu ovladače tiskárny vyberte Tisk, dále Vlastnosti a poté vyhledejte kolonku pro nastavení kvality tisku. Například u modelu Canon Inkjet MP190 změňte defaultní nastavení kvality tisku z možnosti Standardní na Rychlý. Drahocenný čas můžete ušetřit i vynecháním obrázků při tisku webových stránek a pokud to vaše tiskárna umožňuje, neváhejte rozšířit její paměť RAM.

 

Nastavení tiskárny

Cartridge

Problém: Ceny inkoustu nebo tonerů jsou neúměrné

Řešení: O lstivých praktikách některých výrobců tiskáren bylo v uplynulých letech napsáno již mnoho. Jen pro připomenutí: Zákazník je nejprve zlákán koupí velmi levného zařízení, přičemž to, co ušetřil, později mnohonásobně vydá za nehorázně předražené doplňky.

Na základě našich testů nemůžeme příliš doporučit recyklované či znovu doplněné inkoustové cartridge prodejců třetích stran, které by se vám s přihlédnutím k poměru cena/kvalita nemusely vyplatit. Pořízení cartridge s větší kapacitou je jedním ze způsobů, jak ušetřit. Pokud tisknete často, vyzkoušejte inkoustovou cartridge postačující pro 250 a více stran, nebo tonerovou cartridge s kapacitou pro 2000 a více stran.Problém: Windows odesílá tiskové úlohy na nesprávnou tiskárnu.

Řešení: Z nějakého tajemného důvodu může operační systém Windows samovolně vybrat novou výchozí tiskárnu, na kterou automaticky odesílá tiskové úlohy. Tento případ se vám může stát například po upgradu z Windows Vista na Windows 7. V operačním systému Windows 7 tuto závadu napravíte následovně: Klikněte na Start a vyberte Zařízení a tiskárny. Pod Tiskárnami a faxy si z nabídky vyberte tu tiskárnu, kterou si přejete nastavit jako výchozí, klikněte na ni pravým tlačítkem a z kontextového menu vyberte možnost Nastavit jako výchozí tiskárnu. Pokud jste uživatelem předchozích verzí Windows, může se postup nepatrně lišit, ale jeho základ zůstává stejný.

 

Nastavit jako výchozí tiskárnu

Problém: Výtisky jsou příliš světlé, tečkované, nebo je ruší horizontální linky

Řešení: Důvodem uvedených nešvarů bude zřejmě zanesená tisková hlava. Tomuto problému budete čelit nejčastěji v situaci, kdy tisknete jen zřídka. Vaše tiskárna by měla mít k dispozici aplikaci, která dokáže vyčistit zaschlý inkoust a pro kontrolu vytiskne testovací stránku. Ve Windows 7 klikněte na Start, z menu vyberte možnost Zařízení a tiskárny nebo Ovládací panely a vyhledejte aplikaci spravující vaši tiskárnu, kde vyberete kýženou možnost čištění hlavy. Přesný postup typu krok za krokem se může v závislosti na typu tiskárny lišit. Detailnějšího postupu byste se snad měli dopátrat v manuálu dodaném s vaším zařízením.Problém: Tiskárna hlásí prázdnou cartridge, i kdyžv ní ještě zbývá inkoust

Řešení:
Výstražné zprávy o nedostatku inkoustu jsou mnohdy značně nedůvěryhodné. Útěchou nám  budiž fakt, že existuje několik způsobů, jak tento problém obejít. Čtenáři PCWorldu nabízejí různé "domácí" rady, které však nemusejí být plně funkční pro váš tip tiskárny. Nejoblíbenější a zřejmě také nejúčinnější metodou je vyresetování paměti cartridge. Jeden ze čtenářů navrhuje koupi zařízení schopného zresetovat čip ve vaší cartridge. Pokud máte zájem dát se touto cestou, můžete si jej pořídit na stránce www.eBay.com, kde zadáte do políčka vyhledávání heslo "chip resetter" a vyhledáte model odpovídající vaší tiskárně.

 

eBay

 

ICTZ24

 

Další možností je inkoust vlastnoručně doplnit. V některých obchodech zabývajících se prodejem doplňků k tiskárnám si můžete koupit sadu obsahující injekční stříkačku, jehlu a samozřejmě kýženou barvu. Tímto způsobem se dá rozhodně nějaká ta stokoruna ušetřit.  Sami výrobci však varují, že po tomto "neoficiálním" způsobu doplnění může dojít k samovolnému odkapávání inkoustu z hlavy cartridge a ani tisk nemusí dosahovat maximální kvality, což se při našich praktických testech mnohokrát skutečně projevilo.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).