Hlavní navigace

Zhlédněte nebo alespoň ochutnejte šestici dokumentů nominovanou na Českého lva

Sdílet

Martin Rippl 8. 3. 2011

Mezi nominovanými a oceněnými tituly, které jsou každoročně vybírány zástupci České filmové a televizní akademie, filmovými kritiky a teoretiky, se letos ocitlo celkem šest snímků - Katka, Český mír, Medvědí ostrovy, Nesvatbov, 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna a Drnovické Catenaccio.

Z vítězného snímku Katka od Heleny Třeštíkové, která tímto filmem uzavírá trilogii svých časosběrných portrétů pohnutých lidských osudů (Marcela, René, Katka), je možno shlédnout pouze dvacetiminutovou ukázku, stejně jako ze snímku Český mír od Víta Klusáka a Filipa Remundy, jež vypráví příběh v médiích hojně propíraného amerického radaru, který měl stát v brdských lesích, a získal již na nominačním večeru vyhlašovanou Cenu filmových kritiků a teoretiků.

Zbývající čtyři nominované dokumentární snímky jsou návštěvníkům zpřístupněny v celé své délce. Řadíme mezi ně meditativní portrét ticha a ledové prázdnoty s názvem Medvědí ostrovy od Martina Ryšavého, divácky vděčný dokument Eriky Hrníkové Nesvatbov, jehož hrdiny jsou „nezavrabčení“ třicátníci, dále retrospektivní „encyklopedický“ projekt 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna a současně hravý i vážný film Radima Procházky Drnovické Catenaccio.

Jak již bylo avizováno, zmíněné snímky či jejich dvacetiminutové upoutávky jsou zdarma k vidění na portálu Docalliancefilms, a to v týdnu od pondělí 7. března. Na záznam ze slavnostního předávání výročních filmových cen se můžete podívat na webu České televize.

Našli jste v článku chybu?