Hlavní navigace

Jak se daří Microsoftu bojovat s padělaným softwarem?

4. 12. 2009

Sdílet

Zákazníci pomáhají Microsoftu bojovat s prodejem padělaného softwaru


Jen od začátku roku uživatelé a zákazníci upozornili Microsoft na desítky případů, kdy se stali obětí podvodu. I díky nim vede Microsoft v České republice aktuálně více než 100 trestních řízení proti podvodným prodejcům softwaru. Každý měsíc v České republice přibývají průměrně čtyři další trestní oznámení proti distributorům nelegálního softwaru.

Odhalit a napravit

Spolupráci zákazníků, Microsoftu a Policie ČR ukazuje případ distributora softwaru z Uherskohradišťska. Jeden ze zákazníků Microsoft upozornil na to, že firma s počítači dodává nelegální software. Tuto skutečnost ověřil kontrolní nákup tří počítačů, na kterých byla nelegální verze operačního systému Windows XP. Na základě ověřené informace Microsoft inicioval policejní prohlídku prostor firmy, která nelegální činnost potvrdila.

Vzhledem k tomu, že se v případě této společnosti jednalo o obchodního partnera společnosti Microsoft, který projevil ochotu spolupracovat na odstranění škod způsobených jeho činností, došlo k uzavření mimosoudní dohody o náhradě škody. Dle této dohody firma distribuující nelegální kopie počítačových programů uhradí společnosti Microsoft škodu ve výši několika set tisíc korun. Kromě toho musí provést kontrolu všech počítačů, které prodala zákazníkům. Pokud při kontrole odhalí vadné instalace bez platné licence, musí tyto instalace na své náklady nahradit legálním operačním systémem společnosti Microsoft.

Nelegální software pozná kontrola pravosti systému Windows

Na skutečnost, že software není v pořádku, koncoví uživatelé přijdou nejčastěji při pokusu o instalaci doplňků, které vyžadují kontrolu pravosti systému Windows. Tento systém dokáže odhalit nelegální Windows a poradí uživateli, jak postupovat v legalizaci. Pokud jde prokazatelně o oběť prodejců padělaného softwaru, nabídne takovému uživateli Microsoft při splnění několika podmínek legální licenci. Nová verze operačního systému Windows 7 zahrnuje novou aktivační technologii, která zákazníky chrání před možnými úpravami ze strany podvodníků. Spolehlivost kontroly pravosti operačního systému je tak výrazně vyšší než u starších verzí Windows.

Podvodníky čeká náhrada škody a tresty

V případě podvedených firemních zákazníků Microsoft pomáhá situaci vyřešit například tím, že podvodného prodejce přiměje k náhradě škody u podvedených zákazníků. Náhrada může představovat platné licence k softwaru i zaplacení nákladů na zajištění bezpečnosti podnikové sítě, kterou nelegální software mohl ohrozit. Prodejcům nelegálního softwaru hrozí ale i policejní vyšetřování a soud.

Podle protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance) se v Česku nelegálně užívá 38 procent softwaru, což tuzemskému softwarovému odvětví způsobuje ztráty ve výši 3,3 miliardy korun. Za posledních čtrnáct let se podařilo v Česku snížit míru pirátství o 28 procentních bodů, a patří tak mezi 30 zemí s nejnižší mírou pirátství. Statistiky zahrnují jak firmy, tak domácnosti.

Více informací o iniciativě Consumer Action Day naleznete na webu:

http://www.microsoft.com/presspass/presskits/antipiracy/Default.aspx

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).