Hlavní navigace

Zákaz prodeje iPhonů a iPadů v USA se nekoná, prezident USA návrh vetoval

Sdílet

James Niccolai 5. 8. 2013

Americká Komise pro mezinárodní obchod (International Trade Commision - ITC) se usnesla, že bude společnosti Apple zakázán v USA prodej některých produktů, jež porušují patent vlastněný konkurenční společností Samsung. S rozhodnutím však nesouhlasí Bílý dům, prezident USA Barack Obama využil své právo veto a zákaz zrušil.

Ve svém prohlášení administrativa prezidenta tvrdí, že zákaz prodeje inkriminovaných produktů Applu, včetně starších modelů iPhonů a iPadů, by byl proti veřejnému zájmu USA. Zdůraznila svou obavu, že patenty nezbytné pro implementaci technologických standardů (Standard Essential Patents - SEP) mohou být zneužity pro poškozování konkurence.

„Licencování standardů SEP je důležitým prvkem politiky podporování inovace a ekonomického vývoje a reflektuje propojení mezi samotnými patenty a standardy,“ uvedl představitel administrativy Baracka Obamy, Michael Froman. Rozhodnutí Obamovy kanceláře není společnosti Samsung právě po chuti, přeci jen se již více než dva roky neustále utkává se svým americkým rivalem na poli patentových sporů.

Samsung svou stížnost podal ITC již před dvěma léty. V červnu 2013 ITC rozhodla, že některé produkty Applu porušují patenty Samsungu a měl by tak být zakázán jejich prodej. Jedná se o modely zařízení prodávané operátorem AT&T, konkrétně iPhone 4, iPhone 3GS, iPhone 3, iPad 3G a iPad 2 3G. Díky vetu prezidenta však k zákazu zatím nedojde.

 

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?