Hlavní navigace

YouTube testuje živé videopřenosy na vlastní platformě, má šanci na úspěch?

14. 9. 2010

Sdílet

V nich Google vidí potenciál již nějakou dobu a v minulosti zprostředkoval například živý přenos koncertu U2 nebo interview se současným americkým prezidentem Barackem Obamou, které však neběžely na jeho vlastní platformě. Živé testovací vysílání probíhá od pondělí 13. do úterý 14. září a nabízí několik přenosů partnerských kanálů.

Google přitom není zdaleka první, kdo se o něco takového pokouší, mezi jeho menší konkurenty lze zařadit například portály Ustream nebo Justin.tv, které nabízí ke sledování smíšený obsah a zároveň umožňují vysílat  online každému, kdo má k dispozici webovou kameru a disponuje připojením k internetu. Ani jedna z obou sítí však nenabízí obsáhlou knihovnu žádaného mainstreamového obsahu od velkých hráčů, který by si naopak Google, za kterým stojí rapidně vyšší finanční kapitál, mohl dovolit. A pokud tak učiní a rozhodne se za obsah třeba i připlatit, má dle našeho názoru reálnou šanci s touto službou uspět.

Další oblastí, kterou by Google jistě ve své snaze neměl opomenout, je nabízející se vysoká interaktivita - možnost, kterou televizní živé přenosy nemají šanci svým divákům nabídnout. Sportovní přenosy by tak mohly být obohaceny o celou škálu dodatečných informací, které se lidé z úst hlasetele nedozví  a mohli by si je tak prohlédnout či přečíst. Možností je mnoho, při rozhovorech se slavnými osobnostmi by se diváci mohli například přímo zapojit do rozhovoru, opět prostřednictvím portálu YouTube, aniž by byli nuceni volat do studia nebo posílat e-maily či SMS zprávy.

Na to, jak se této přiložitosti Google chopí a jaké budou ohlasy ze strany díváků, si budeme muset jěště počkat. Nicméně již teď je více než jasné, že se píše nová kapitola živých online přenosů.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).