Hlavní navigace

World Press Photo 2010: výhercem Jodi Bieber z Jižní Afriky

Sdílet

Čestmír Žák 18. 2. 2011

Fotografka Jodi Bieber z Jižní Afriky zvítězila v soutěži World Press Photo. Na vítězné fotografii je zachycena Bibi Aisha. Fotografie byla pořízená pro časopis Time, který ji použil 1. srpna na titulní stránku. Snímek také v soutěži získal první cenu v kategorii „Portréty”. Mezinárodní porotě, složené z obrazových editorů, fotografů a zástupců tiskových agentur z různých částí světa, předsedá David Burnett, fotoreportér a zakladatel Contact Press Images. Celé dva týdny před udílením cen porota stráví vybíráním vítězů devíti kategorií. Již druhým rokem je první část soutěže v rukou poroty, která hodnotí každou kategorii. Ve finálovém kole se jeden zástupce z každé kategorie připojí k porotě a zajistí tak návaznost hodnocení.

Na vítězném snímku fotografky Jodi Bieber je osmnáctiletá Bibi Aisha z provincie Oruzgan v Afgánistánu. Bibi Aisha si stěžovala na manželovo násilné zacházení a utekla od něj do rodného domu. Hnutí Taliban přijelo pro Bibi Aishu, aby byla předána do rukou spravedlnosti. Poté, co velitel hnutí Taliban vyslovil svůj verdikt, švagr ji srazil k zemi a manžel jí uřízl uši a potom i nos. Bibi Aisha byla ponechána bez pomoci a zachránili ji až humanitární pracovníci a američtí vojáci.

Jodi Bieber obdrží za svůj vítězný snímek finanční odměnu 10 000 EUR a tělo fotoaparátu Canon EOS s objektivem. Ve všech kategoriích se také udělují první tři ceny. Vítězové první ceny v každé kategorii obdrží finanční odměnu 1500 EUR.

Více informací o soutěži World Press Photo najdete na stránce: www.worldpressphoto.org.

Našli jste v článku chybu?