Hlavní navigace

Windows XP zvoní hrana, 8. dubna Microsoft oficiálně ukončí podporu

Sdílet

Jan Bednařík 7. 1. 2014

Microsoft opět veřejnost upozornil, že ukončení oficiální podpory populárního operačního systému Windows XP se neodvratně blíží. Společnost tak sleduje svou politiku životního cyklu podpory, která hlásá, že pro produkty jako Windows a Office bude poskytována minimálně 10letá podpora. Microsoft nicméně zdůrazňuje, že operační systém jako takový bude pochopitelně fungovat i nadále, pouze bude zranitelnější a nedoporučuje se tedy Windows XP nadále používat ať už pro osobní či firemní účely.

Běžný uživatel si ukončení podpory všimne například tak, že jej nástroj Windows Update přestane vyzývat k instalaci aktualizací, neboť už žádné aktualizace nebudou vydávány. Stejně tak již nebude aktualizována online technická dokumentace a nebudou vydávány hardwarové ovladače. To by mohli uživatelé pocítit při nákupu některého nového hardwaru, který prostě s Windows XP nemusí fungovat. V neposlední řadě pak Microsoft rovněž uživatelům přestane poskytovat bezplatný antivirový program Microsoft Security Essentials.

Jak situaci řešit? Běžní uživatelé mají situaci poměrně snadnou, přechod na Windows 7 případně Windows 8.1 je přímočarý a je ve výsledku je pouze otázkou peněz. Firemní uživatelé již mají situaci horší, neboť časové i finanční náklady na migraci všech pracovních stanic včetně instalovaného softwaru budou výrazně vyšší. Nutno podotknout, že přes veškeré předchozí včasné výstrahy Microsoftu tento operační systém stále používá téměř pětina uživatelů celosvětově (vyplývá tak ze statistického webu StatCounter).

 

Zdroj: Microsoft.comSecurelist.com

Našli jste v článku chybu?