Hlavní navigace

Windows v číslech: Windows 10 i nadále drtí sedmičky (1)

9. 10. 2019

Sdílet

Podle analytické firmy Net Applications tak systém Windows 10 rostl o více než jeden procentní bod třetí měsíc v řadě a v září dosáhl podílu (na všech počítačích) ve výši 52,4 %. Podíl Windows 10 mezi všemi PC s Windows pak vyrostl na téměř 61 procent, což je vůbec poprvé, co se tomuto OS podařilo překonat hranici 60 procent.

Procento u PC s Windows je přirozeně vyšší než procento u všech osobních počítačů, neboť ne každý PC běží na Windows. V září bylo některou z verzí systému Windows osazeno 86 procent počítačů. Zbytek (kromě velice zanedbatelného podílu) běžel na macOS, Linuxu nebo Chrome OS.

Je přirozené, že desítky rostly na úkor Windows 7, které v září naopak přišly o celého 2,2 procentního bodu na 28,2 % ze všech PC a 32,8 % z PC běžících na systémech Windows. Pokles ve sledovaném měsíci byl o téměř třetinu větší než pokles srpnový a druhý největší v uplynulých 22 měsících. Září v tomto ohledu porazil pouze měsíc červenec, kdy Windows 7 přišly o neuvěřitelného 3,6 procentního bodu, a kdy sedmičky započaly nepřetržitý tříměsíční propad.

Jak již bylo řečeno, vyprší podpora Windows 7 ze strany Microsoftu 14. ledna 2020, což je něco málo přes tři měsíce.

Stálý propad zaznamenávají i systémy Windows 8 a Windows 8.1, z nichž druhý jmenovaný již Microsoft ani nepodporuje. Tyhle dva systémy přišly za měsíc dohromady o sedm desetin procentního bodu, což je zhruba o tři čtvrtiny více než v srpnu a zároveň jde o druhý největší pokles v jediném měsíci za poslední dva roky. Dvojka Windows 8/8.1 teď pohání jen 4,1 % ze všech PC a 4,8 % ze všech PC s Windows a pomalu tak odchází do propadliště dějin.

Pokračování

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).