Hlavní navigace

Windows 8 pro ARM zařízení - čím se liší?

Sdílet

Juan CarlosPerez 15. 2. 2012

Společnost Microsoft zveřejnila technické detaily popisující novou verzi Windows určenou pro zařízení vybavená procesory ARM. Mobilní verze označená jako WOA (Windows on ARM) si z desktopového OS bere mnoho prvků, avšak v některých zásadních aspektech se liší.

Koncem února by měl Microsoft vydat beta verzi Windows 8 a současně plánuje poskytnout vybraným vývojářům a hardwarovým partnerům testovací počítače s předinstalovaným WOA. Operační systém WOA bude do značné míry založen na desktopových Windows 8 a bude přebírat některé významné vlastnosti, jako je desktopové grafické rozhraní, avšak z hlediska specifického návrhu bude například vyžadovat, aby byla zařízení vybavena architekturou system-on-a-chip.

Dle očekávání společnosti Microsoft se počítače s WOA, jež jsou založeny na hardwarových platformách z produkce držitelů licencí ARM, společností Nvidia, Qualcomm a Texas Instruments, začnou prodávat ve stejnou dobu jako počítače s Windows 8 založené na platformě x86/64.

Stejně jako x86/64 PC běžící na Windows 8 budou i zařízení se systémem WOA podporovat aplikace stylu Metro z online obchodu Windows Store, jež byly vyvinuty za pomocí WinRT API. Na počítačích s WOA nicméně však nebude možné spustit ani emulovat žádnou desktopovou x86/64 aplikaci, což jistě pro mnohé uživatele představuje značné zklamání.

WOA dále podporuje hardwarově akcelerovaný HTML5 obsah (v prostředí prohlížeče Internet Explorer 10) a bude vybaven nadcházející verzí kancelářského balíku Office 15 (Word, Excel, PowerPoint, OneNote) upraveného pro dotyková zařízení. Zda se však bude jednat o plnou verzi a Office 15 (tedy bude nabízen zdarma), či se přítomnost softwaru projeví na koncové ceně zařízení, není zatím jisté.

Dalším významným rozdílem oproti desktopové verzi je takzvaný Conected Standby mód. Zařízení se systémem WOA se tedy nebude zcela vypínat, hibernovat či uspávat, nýbrž bude při vypnutí displeje podobně jako mobilní telefony využívat režim, během nějž zůstane připojeno k síti, avšak klade minimální nároky na spotřebu energie.

Našli jste v článku chybu?