Hlavní navigace

Windows 8 – polovina dotazovaných uživatelů by jej nedoporučila

Sdílet

Edward N 9. 3. 2012

Společnost Microsoft minulý týden uvolnila nový OS Windows 8 ve verzi Consumer Preview volně ke stažení. Z průzkumu amerického magazínu PCWorld.com vyplývá, že necelá polovina z 2 900 dotázaných čtenářů by po několikadenní zkušenosti s Windows 8 svým přátelům nový systém nedoporučila. Uživatelé si stěžují především na nové grafické uživatelské prostředí Metro, které se dle většinového názoru hodí spíše pro přenosná dotyková zařízení nežli pro desktopy. Na druhou stranu si uživatelé pochvalují údajnou vyšší svižnost systému a změny, jichž doznal průzkumník souborového systému Windows Explorer a internetový prohlížeč Internet Explorer.

Rozhraní Metro nahrazuje tradiční systémovou lištu s tlačítkem Start za tzv. Start Screen, obrazovku zaplněnou barevnými interaktivními dlaždicemi, jež představují jednotlivé aplikace. Microsoft již v současnosti rozhraní Metro používá na mobilním OS Windows Phone a herní konzoli Xbox 360.

Za co dlaždicové GUI uživatelé hanili nejčastěji? Dle odpovědí se jedná hlavně o schizofrenní chování automatického přechodu mezi původním grafickým prostředím a novým Metro. Spuštěné aplikace se zobrazují přes celou obrazovku a zabírají tak drahocenné místo, jež by mohly využít jiná okna. Není k dispozici snadný a zřetelný způsob, jak ukončit spuštěné Metro aplikace. Dokonce i jednoduchý úkon, jako je vypnutí počítače, některé uživatele pořádně potrápil. „Je to jako pracovat na dvou odlišných systémech, na nativním OS a na virtuálním PC“ napsal jeden ze čtenářů.

Většina ze čtenářů však uvedla, že v porovnání s operačním systémem, který používali na svém PC doposud, se Windows 8 chová svižněji. 45 % čtenářů nezaznamenalo navýšení ani snížení rychlosti, zatímco 40 % si údajně všimlo jednoznačného zrychlení. Co se týká nového vzhledu Průzkumníka Windows, který používá pás karet Ribbon, většina z uživatelů byla s novým ovládáním spokojena, neboť na rozdíl od kancelářského balíku Office se pás karet v Průzkumníku Windows automaticky skrývá.

Pakliže však byla čtenářům položena otázka, zda by operační systém Windows 8 doporučili svým přátelům, téměř polovina z nich odpověděla záporně.

Našli jste v článku chybu?