Hlavní navigace

Windows 8 - kterou verzi si vybrat?

Sdílet

Tony Bradley 19. 4. 2012

Společnost Microsoft popisuje ve svém blogovém příspěvku vlastnosti jednotlivých edicí nového operačního systému Windows 8. Všechny desktopové edice ponesou v názvu označení Windows 8, zatímco verze určená pro přenosná zařízení založená na platformě ARM bude označena Windows RT.

Není však zcela jasné, zda budou edice tři, nebo čtyři. Autor příspěvku Brandon LeBlanc explicitně definuje tři edice: Windows 8, Windows 8 Pro a Windows RT. Na konci textu se však zmiňuje o čtvrté verzi Windows 8 Enterprise určené pro zákazníky s licenční smlouvou Software Assurance.

Microsoft nabídku edicí podstatně zjednodušil oproti Windows 7, kdy si uživatelé museli vybírat mezi sedmi různými edicemi (nemluvě o speciálních verzích okleštěných o Windows Media Player). Windows 8 je jednoduše rozdělen na edice pro běžné uživatele a pro firemní zákazníky. Windows RT a Windows Ultimate pak představují speciální edice, které běžné uživatele desktopu nebudou příliš zajímat.

Windows RT navíc nelze samostatně zakoupit, nýbrž bude předinstalován na zařízeních běžících na platformě ARM. S Windows RT se nepřipojíte do domény a současně nebude možné instalovat software určený pro platformy x86/64.

Jak si tedy vybrat mezi Windows 8 a Windows 8 Pro? Základní rozdíl mezi oběma edicemi je v přítomnosti některých funkcí, které byly z hlediska Windows 7 ve většině případů označovány jako tzv. enterprise služby (tedy služby určené primárně pro firemní zákazníky). Pokud bychom měli obě verze porovnat s edicemi Windows 7, zařadil by se Windows 8 přibližně na úroveň Windows 7 Home Premium a Windows 8 Pro by pak představoval směs Windows 7 Professional a Ultimate. Abychom byli konkrétnější, Windows 8 Pro oproti méně vybavené edici nabídne šifrovací systém BitLocker i BitLocker To Go, bootování z VHD disků, systém Hyper-V, možnost připojení do domény, EFS, zásady skupin a serverovou část služby Připojení ke vzdálené ploše. Záleží tak tedy především na vašich preferencích a pochopitelně také na cenách jednotlivých edicí, jež Microsoft zatím nezveřejnil.

 

Zdroj: PCWorld.com Windowsteamblog.com

Našli jste v článku chybu?