Hlavní navigace

Wikipedia posiluje v oblasti multimédií

Sdílet

Martin Rippl 21. 1. 2009

"Velikosti video souborů rychle dosahují desítek a stovek megabytů, a díky rozšíření fotoaparátů s vysokým rozlišením mohou i kdysi malé fotografie zabrat několik megabytů", říká Brion Vibber, hlavní technik ve Wikipedia Foundation, která řídí Wikipedii. "Až do začátku roku 2008 byl prostor určený pro média pouze 2TB z celkové velikosti", říká Vibber. „Dlouhou dobu jsme neměli dostatečnou kapacitu pro objemné multimediální soubory“, dodává.

Od té doby zvýšila Wikipedia kapacitu ze 2TB na 24TB a nyní až na 48TB. Nedávno také navýšila limit pro upload ze 20MB na 100MB. "Momentálně je zaplněno asi 5TB z kapacity disku, ale to se rychle změní", říká Vibber. Uživatelé například uploadují zdarma dostupnou klasickou hudbu, kdy některé nahrávky mohou trvat až půl hodiny. Také jsou uploadovány volně dostupné dokumentární filmy, a podle Vibbera někteří uživatelé s dodržením limitu 100MB bojují.

wikipediaVibberovým dlouhodobým cílem je umožnit uživatelům upload dlouhých, vysoce kvalitních videí, ale kromě omezené kapacity tu existují také výzvy spojené s uložením souborů ve vhodném formátu a s fyzickým pohybem objemných dat. „Nemáme žádná omezení a žádné skutečné limity,“ říká Vibber. "Limity se budou nádále zvyšovat, až bude poměrně snadné uploadovat dvouhodinové video v dobré kvalitě."

Nové servery a disky Wikipedie byly dodány společností Sun, která darovala a poskytla speciální cenu na servery Sun Fire x4500 a x4150 a pole StorageTek. Wikipedia, jež zvládá více než 10 miliard zobrazení za měsíc, také používá MySQL open source databázi od Sun.

"Wikimedia řídí hlavní datové středisko v Tampě na Floridě a poskytuje vyrovnávací paměť střediskům v Amsterdamu a Jižní Korei, přičemž vlastní zhruba 450 užitečných serverů od různých obchodníků," říká Vibber. "Cílem pro letošní a nadcházející rok je zlepšení použitelnosti, ulehčení editace článků, upload videí a fotografií a spojení s multimediálními weby jakým je Flickr", říká.

Dary od Sunu přišly uprostřed velkého získávání finančních prostředků prosazeného Wikimedií, které dosáhly více než 6 milionu dolarů a umožnily pokrýt operace do konce fiskálního roku. Wikimedia je nezisková organizace a na webové encyklopedii nejsou prezentovány žádné reklamy, takže je závislá na darech a grantech. Wikipedia má 23 placených zaměstnanců, z nichž  8 pracuje v oboru informačních technologií.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).