Hlavní navigace

Western Digital údajně připravuje nejtenčí disk na světě

14. 9. 2012

Sdílet

Společnost Western Digital před pár dny oznámila, že již vyrobila první pevný disk s profilem 5 mm a hybridní technologií. Disk je tak dostatečně tenký pro integraci do současných nejtenčích notebooků (tzv. ultrabooků) a poskytuje vysoce kapacitní ukládací prostor s patřičnou odolností a současně s výkonem podobným dnešním SSD diskům.

Již počátkem tohoto roku začala firma dodávat disky s výškou 7 mm zákazníkům, pro které jsou rozměry klíčovou záležitostí (dosud byly standardní disky pro notebooky vysoké 9,5 mm). Hybridní disk WD s výškou 5 mm umožní nejštíhlejším počítačům na trhu nabídnout kapacitu 500 GB, která zabere o téměř 50 % méně fyzického prostoru ve srovnání se současným 9,5mm diskem, a to za desetinu ceny SSD disku obdobné kapacity.

Hybridní technologie a Client Tiered Storage

Inovativní hybridní technologie WD spojuje přednosti úložiště typu flash MLC NAND (rychlost přenosu dat a okamžitá odezva na úrovni disků SSD) a magnetického disku (výkonné a vysoce kapacitní úložiště). Hybridní technologie WD využívá koncept tzv. Tiered Storage (rozdělení uložení dat podle charakteru na různá média). Data, která se načítají nejčastěji (často nazývaná horká, „hot“ data), jsou spravována rychlým nosičem NAND, což zajistí rychlý čas odezvy. Data s nižší frekvencí přístupu (studená, „cold“ data) spočívají na robustních magnetických discích.

Toto řešení hybridních disků ve srovnání se současným dual-drive řešením poskytuje také další benefity. Magnetický disk zálohuje všechny složky a dokumenty z nosiče NAND a šetří jej tak pro další práci s horkými daty a chrání data při nevyhnutelném opotřebení nosiče NAND. Hybridní technologie WD pracuje ve spojení s operačními systémy PC a poskytuje vyšší výkon než současné hybridní systémy při souběžném minimalizování opotřebení nosiče NAND, což umožňuje používat méně drahé nosiče MLC NAND.

 

Zdroj: TZ WD

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).