Hlavní navigace

Western Digital odhalí tento týden 2TB pevný disk

Sdílet

Alexandr Radecký 14. 1. 2009

Hlad po dalších a dalších gigabajtech diskového prostoru je neutuchající. U domácích spotřebitelů jde zejména o počítačové hry vyžadující stále více místa či rozsáhlé fotografické sbírky. V posledních měsících se k tomu dále přidává stále větší obliba ukládání filmů ve vysokém rozlišení na HDD místo používání Blu-ray disků (BD). Přehrávání z nich je totiž méně pohodlné a také Toshiba, jejíž HD DVD prohrálo boj s Blu-ray o nástupce DVD, tento trend podporuje, a říká, že BD je vlastně zbytečný.


Navzdory rozvoji SSD (solid state disk) flash disků jsou tyto stále příliš drahé, proto se nehodí k ukládání velkého objemu dat. Technologie záznamu na metalické disky se přitom stále rozvíjí, a jejím nejnovějším výsledkem bude tento týden uvedený disk WD20EADS ze „zelené“ série disků Western Digital, ve kterém budou data uložena na čtyřech 500 GB plotnách. Obsahuje 32 MB vyrovnávací paměti a průměrnou přístupovou dobu 8,9 ms. Dostupné varianty nabízejí 5400 a 7200 otáček a za minutu. Možná si ještě vzpomenete, že první informace o těchto discích se nedopatřením objevily na stránce firmy Czech Computer.


Odhad ceny disků se pohybuje v rozmezí 210 - 240 amerických dolarů (4400 - 5000 korun), což znamená o něco málo více, než je cena dvou 1TB disků. Pokud si tedy chcete v nejbližší sobě koupit co největší pevný disk, vyplatí se ještě pár dní počkat.

 

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).