Hlavní navigace

Web státních maturit podlehl hackerskému útoku

29. 4. 2013

Sdílet

Webové stránky www.novamaturita.cz , jež vznikly pod záštitou MŠMT a organizace CERMAT jakožto zdroj oficiálních informací týkajících se nové státní maturitní zkoušky, byly v sobotu napadeny hackery. Oblíbený útok typu DDoS vyřadil web na více než 24 hodin z provozu, nyní už je stránka bez problému dostupná. K útoku se doposud žádná byť anonymní skupina nepřihlásila, tedy není znám motiv. Pozornost hackerů si však web vysloužil zřejmě díky blížícímu se termínu maturitní zkoušky, testová část bude letos probíhat od 2.5. do 9.5., ústní část potom od 16.5. do 10.6.

Tiskový mluvčí CERMATu Petr Habáň konstatoval fakt, že útok zdánlivě namířený proti pořadateli maturitních zkoušek poškozuje především samotné maturanty: „Jedná se o tzv. DDoS útok, kterému byli nedávno vystaveni také mobilní operátoři, některé banky a další instituce. Útočníci by si měli uvědomit, že svým jednáním nepoškozují CERMAT. Doplatí na něj pouze maturanti, kteří se připravují na zkoušku a na webových stránkách si chtěli vyzkoušet ilustrační testy, nebo hledali další informace, které jim mohou pomoci maturitu úspěšně zvládnout.“

Kvůli dočasné nedostupnosti webu se CERMAT rozhodl zveřejnit pro studenty zřejmě nejdůležitější obsah, ilustrační testy a průvodce maturitní zkouškou, prostřednictvím oficiálního facebookového profilu Udělám maturitu při využití cloudového úložiště Google Drive.

 

Zdroj: Facebook.com/udelammaturituCermat.czNovamaturita.cz

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).