Hlavní navigace

Vyrobit Samsung Galaxy S5 stojí asi 256 dolarů

Sdílet

Pavel Kreuziger 16. 4. 2014

Smartphone se na americkém trhu prodává za 660 dolarů bez smlouvy, což znamená, že až 60 procent ceny zařízení jde přímo do zisků jihokorejské společnosti.

Andrew Rassweiler, analytik IGS, říká, že uvnitř Galaxy S5 není nic příliš převratného, pokud jde o hardware. „Nejsou tam žádné výrazné pokroky, nic převratného. Je to opravdu jen pokračování toho, co už přišlo dříve.“

Nejdražší součástkou modelu Galaxy S5 je 5,1palcový 1080p Super AMOLED panel, jehož cenu IHS odhaduje na 63 dolarů.Paměti LPDDR3 RAM a NAND vyráběné samotným Samsungem stojí dohromady 33 dolarů, zatímco měřič tepové frekvence od firmy Maxium je za 1,45 dolaru. Není překvapením, že senzor otisků prstů použitý u Galaxy S5, který se kontroluje švihem, je se svými výrobními náklady ve výši čtyř dolarů než statický snímač u iPhonu 5s. Ten stojí odhadem 15 dolarů.

Účet za materiály zahrnuje odhadované náklady na montáž, nicméně nebere v úvahu náklady na vývoj hardwaru a softwaru, distribuci či marketing.Všechny tyto aspekty ještě dále ukrojí poměrně velký kus koláče v hodnotě 404 dolarů, který Samsungu zbyde po prodání jednoho kusu své vlajkové lodi po odečtení nákladů na hardware.

Pro srovnání: náklady na výrobu jednoho iPhonu 5s jsou 199 dolarů, telefon se pak prodává za 649 dolarů.

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?