Hlavní navigace

Virus Anna Kourniková oslavil 10 let

Sdílet

Čestmír Žák 13. 2. 2011

Dne 11.2. 2011 tomu bylo přesně 10 let, kdy se poprvé objevil legendární vir Anna Kourniková, který doslova zaplavil celý svět. A přiznejme si, že za úspěchem viru byla i touha vidět nejnovější fotografii svůdné tenistky. Namísto smyslné krásky ovšem vir zneužil e-mailovou schránku s přístupem ke kontaktům a sám poslal na každý kontakt zprávu. Podle posledních studií se za těch 10 let příliš nezměnilo. Lidé stále bezelstně klikají na podvodné odkazy. Navíc jsou odkazy stále častěji zkracovány a to počítačovým zločincům ještě více usnadňuje práci.

Virus Anna Kourniková (nebo Vbs.SST@mm jak vir pojmenovala společnost Symantec) byl nejen působivý v rychlosti šíření, ale také je velmi důležitý z pohledu historie, protože byl jednou z prvních hrozeb vytvořených pomocí útočné sady a tím způsobil posun počítačové kriminality. Dnes již lze pořídit útočné sady relativně snadno a nevyžadují od počítačových zločinců hluboké technické znalosti.

Útočné sady jsou dnes prodávány on-line a inzerovány i prostřednictvím reklamy. Kyberzločinci na webech a různých fórech nabízí nástroje pro krádeže informací a identit. Podle údajů společnosti Symantec patří mezi nedůležitější sady ZeuS, který od sprna 2009 existoval ve více než 90 000 unikátních variantách škodlivého kódu. V roce 2010 byla uvolněna nová verze ZeuS 2.0.32 a cena základního balíčku se vyšplhala až na 8 000 dolarů. Počítačoví zločinci dnes nepotřebují odborné znalosti, stačí jen navštívit stránky věnované podzemní ekonomice a koupit si balíček útočných nástrojů.

Foto: Thinkstock

Našli jste v článku chybu?