Hlavní navigace

Vánoce 2008 na internetu vyvrcholily v 50. týdnu

Sdílet

Čestmír Žák 19. 1. 2009

Zájem o nakupování přes internet je v předvánočním období v Česku rok od roku vyšší. Největší nárůst zájmu v tomto období loňského roku zaznamenaly internetové obchody prodávající výpočetní a GSM techniku následované e-shopy s elektronikou a domácími spotřebiči. Statistiku návštěvnosti zveřejnila služba pro monitoring návštěvnosti internetových stránek - navrcholu.cz.

graf

Pozvolný růst návštěvnosti internetových obchodů byl patrný již od 47. týdne roku 2008, tedy od konce listopadu. Vrchol zájmu pak většina sledovaných prodejců zaznamenala přibližně dva týdny před Štědrým dnem, což odpovídá 50. týdnu roku 2008. K nejvýraznějšímu zvýšení návštěvnosti v tomto období došlo u obchodů, které se specializují na prodej výpočetní a GSM techniky. V Česku se tak pravděpodobně ruku v ruce s rostoucí popularitou e-shopů také rozšiřuje okruh zákazníků, kteří jsou ochotni zakoupit nejen nejrůznější domácí spotřebiče, ale i dražší techniku přes internet.

K razantnímu poklesu zájmu o nakupování přes internet pak již tradičně dochází v průběhu 51. a 52. týdne, kdy se výrazně snižuje návštěvnost prakticky všech internetových obchodů včetně těch, které si před Vánoci vedly velmi dobře. „Tento vývoj je pochopitelný. Zákazníci, kteří se rozhodnou pro nákup vánočního dárku přes internet, tak vzhledem k běžné době expedice zboží u většiny e-shopů učiní raději s dostatečným předstihem,“ uzavírá výsledné statistiky jejich autor Daniel Gogela.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).