Hlavní navigace

V USA probíhá souboj titánů, Oracle a Google se přou o Javu

Sdílet

James Niccolai 17. 4. 2012

Američtí giganti Google a Oracle se již více než rok a půl přou o patenty vztahující se k platformě Java. „Tento případ se týká využívání cizího vlastnictví společností Google bez získání jakéhokoliv povolení,“ sdělil právní zástupce společnosti Oracle Michael Jacobs.

Oracle podal žalobu na společnost Google již před 18 měsíci s tím, že operační systém Android porušuje patenty získané na platformu Java, kterých Oracle nabyl po akvizici společnosti Sun Microsystems. Google odmítá, že by učinil jakékoliv protiprávní kroky a tvrdí, že na použité části Javy nepotřebuje licenci.

Soudce William Alsup, jenž vede soudní proces, varoval obě strany, že budou muset podat pádný argument k tomu, aby některý z důkazů předvedený před soudem nebyl později zveřejněn. „Pokud se nebude jednat o recept na Coca-Colu, veškeré informace zveřejníme,“ řekl soudce Alsup. „Nebude brán zřetel na to, zda se odhalí jakákoliv nelichotivá skutečnost o praktikách některé společnosti.“

Michael Jacobs citoval několik emailů vybraných z korespondence obou společností. Texty mají dokázat, že si byla společnost Google vědoma nutnosti pořízení licence, avšak nebyla se schopna s Oraclem dohodnout a přesto Javu použila při vývoji operačního systému Android. Společnost Google získala nejvíce příjmů z reklam publikovaných na desktopových systémech, avšak v roce 2005 si uvědomila, že z důvodu zachování konkurenceschopnosti potřebuje mobilní platformu, tvrdí dále Jabocs.

U soudu by se mělo objevit několik významných osobností ze Sillicon Valley, jako je za stranu Oracle CEO Larry Ellison a bývalí CEO společnosti Sun Microsystems Scott McNealy a Jonathan Schwartz, za společnost Google CEO Larry Page a výkonný předseda Eric Schmidt.

Soud bude probíhat ve třech fázích. První se bude týkat autorského práva, druhá patentů a třetí případného odškodnění společnosti Oracle. Nutno zmínit, že Oracle požaduje odškodné až ve výši jedné miliardy amerických dolarů a zákaz společnosti Google vydávat kód porušující autorská práva.

 

Zdroj: PCWorld.com

Našli jste v článku chybu?