Hlavní navigace

Úzký kruh uvnitř hackerské skupiny Anonymous plánuje 5. listopadu zničit Facebook

Sdílet

Martin Rippl 10. 8. 2011

Populární sociální síť dle jejich tvrzení prodává informace o svých uživatelích vládním agenturám a nelegálně zpřístupňuje data bezpečnostním společnostem, „které tak mohou špehovat lidi z celého světa“. Některé z těchto bezpečnostních firem pak prý dokonce „pracují pro diktátorské vlády, se kterými se můžeme setkat například v Egyptě nebo Sýrii“.

„Smazání účtu na Facebooku je nemožné, i když svůj účet smažete, všechny vaše osobní informace zůstanou na síti a mohou být kdykoliv obnoveny,“ tvrdí zástupci skupiny. „Změna předvoleb soukromí s cílem učinit váš účet privátnějším je rovněž falešná, Facebook o vás ví více než vaše rodina,“ dodávají se zřejmým rozhořčením.

Skupina se kromě odvážných prohlášení, z nichž jste si některé mohli přečíst v úvodu článku, odhodlala také k pobízení webových uživatelů: „Připojte se k nám a pro dobro svého vlastního soukromí s námi zničte Facebook.“ K tomuto účelu uploadovala i video na YouTube.

Pro uskutečnění svého plánu si útočníci symbolicky zvolili datum 5. listopadu, které se neblaze zapsalo do historie pokusem o atentát na protestantského krále Jakuba I. a vyhození Westminsterského paláce do vzduchu střelným prachem. Pokusi se o něj roku 1605 anglický voják Guy Fawkes. Zástupci Anonymous pochopitelně neodtajnili, jakým způsobem chtějí největší sociální síť na světě položit na lopatky, spekulace však hovoří o masivním DDoS útoku. Zástupci Facebooku se k potenicální hrozbě prozatím oficiálně nevyjádřili.

Symantec komentuje

„Otázkou ovšem je, zdali je to reálně proveditelné. Facebook běží na obrovském výpočetním výkonu a případný útok tohoto typu pravděpodobně dokáže „vykrýt“. Anonymous by tak musel postavit obrovský a dobře distribuovaný útok. Na celé věci je nejzajímavější, že je útok předem oznámen. Může se tak jednat o psychologický tah, který může znervóznit Facebook a zároveň vyvolat zájem většího počtu uživatelů, kteří budou chtít vědět, zdali Facebook funguje v tomto datu a tak přispět k zatížení systémů Facebooku,“ komentuje celou situaci Martin Meduna, bezpečnostní konzultant společnosti Symantec.

„Vzhledem k tomu, že Anonymous má za sebou celou řadu útoků, bude jejich vyjádření bráno s přiměřenou vážností. Toto oznámení jen potvrzuje nové techniky kyberzločinců, kteří k technologickým útokům přidávávají psychologické techniky boje. V blízké budoucnosti se celá řada konfliktů přesune do oblasti virtuálního světa. Bude to jistě v mnoha případech daleko účinnější než exploze bomb nebo příjezd tanků,“ dodává.

Našli jste v článku chybu?