Hlavní navigace

Uživatelé iPhonů podali hromadnou žalobu na Google

23. 5. 2018

Sdílet

Organizace reprezentuje 4,4 milionu majitelů iPhonů. Podle její žaloby Google „protizákonně sbíral osobní informace lidí tím, že obcházel výchozí nastavení soukromí Applu na iPhonech.“ Ke sbíraným informacím patří rasový nebo etnický původ, fyzické i duševní zdravotní problémy, politické názory, sexualita a společenská třída.

Žalující strana tvrdí, že americká firma sbírala data přes prohlížeč Safari s využitím metody známé jako „Safari Workaround.“ Podle portálu Fortune využívá tato technika algoritmus, jenž vývojářům umožňuje obejít výchozí bezpečnostní nastavení v Safari, jež blokuje sledovací cookies třetích stran.

Google však soud žádá, aby žalobu zamítl. Tvrdí, že neexistují žádné důkazy o tom, že získával informace skrze Safari Workaround, nebo že by takovým způsobem byly předány jakékoliv informace třetím stranám. Zároveň uvádí, že hromadná žaloba je pro dané účely nevhodná, neboť je nemožné určit, zda byli jednotliví žalující údajnými akcemi [Googlu] nějak ovlivněni.

Skupina tvrdí, že Google využíval algoritmus, který vývojářům umožňoval sledovat historii prohlížeče konkrétních uživatelů a sbírat jejich osobní informace.

Právník skupiny Hugh Tomlinson tvrdí, že informace o protiprávní aktivitě se původně dostaly na veřejnost v roce 2012 díky výzkumu jistého doktoranda, a že v té době Google urovnal spory ve Spojených státech částkou 39,5 milionu dolarů.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).