Hlavní navigace

Únik dat na Facebooku se týkal „jen“ 30 milionů účtů

15. 10. 2018

Sdílet

Jeho zneužití teoreticky umožňuje hackerům přístup ke všem informacím na daném účtu. Nicméně Facebook nyní tvrdí, že z oněch 30 milionů měla polovina „na odiv“ vystavena pouze svá jména a kontaktní detaily.

Takže alespoň nějaké dobré zprávy. Guy Rosen z Facebooku uveřejnil ve svém pátečním blogovém příspěvku detaily týkající se průběhu hacku a toho, jaké informace byly odhaleny. Součástí oznámení byl bohužel i fakt, že 14 milionů účtů přišlo o kompletní data včetně jmen, kontaktních detailů, uživatelských jmen, pohlaví, jazyka, vztahů, náboženství, města, místa narození, věku, seznamu přátel, nedávného vyhledávání a dalších detailů. Žádná hesla ovšem neunikla.

Ukradeny nebyly ani soukromé zprávy kromě těch, které administrátoři stránek dostávali od své skupiny. Kontaktní detaily a datum a místo narození mohou být potenciálně zneužity pro krádeže peněz, ale jediným možným využitím zbytku informací je manipulace veřejnosti. Je možné, že takové informace by mohli koupit inzerenti či lidé pohybující se v politickém marketingu a zneužít je pro cílenou reklamu. Facebook tvrdí, že útok nemá nic společného s volbami v USA – vezmeme-li v úvahu, že mnoho účtů nepatřilo Američanům – ale seznam podezřelých na žádost FBI nezveřejňuje.

Motiv nicméně jasný není. V následujících dnech Facebook odešle personalizované zprávy majitelům všech zkompromitovaných účtů, kteří se v nich dozví o rozsahu ukradených informací a dostanou i rady, jak se vyhnout jakýmkoliv škodám, jež by ona krádež dat mohla způsobit. Pokud si nejste jisti, zda nebyl napaden i váš účet, můžete to zjistit v Centru pomoci sociální sítě.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).