Hlavní navigace

Turecká vláda udělala zátah proti VPN, zablokovala Tor

20. 12. 2016

Sdílet

Dochází k tomu dva měsíce poté, co země zablokovala různá cloudová úložiště ve snaze zastavit šíření uniklých e-mailů. Organizace Turkey Blocks, monitorující internetovou svobodu v zemi, tento krok popsala jako servilnost internetových poskytovatelů vůči vládě. Zablokovali totiž nejpopulárnější VPN služby.

The Onion Router, zkráceně Tor, je bezplatná a populární anonymizační služba. Funguje tak, že připojuje uživatele skrze různé oddělené lokace po celém světě. Tyto opakované skoky jsou analogické k vrstvám cibule (odtud název) a ztěžují vystopování původu uživatele. Tor často využívají novináři, aktivisté a další, kteří chtějí obejít internetovou cenzuru. Služba je populární v Číně nebo na Blízkém Východě, kde jsou běžně blokovány sociální sítě a weby pro sdílení souborů.

Podle zprávy Turkey Blocks využívá turecká vláda internetovou cenzuru stále více jako trest a prostředek kontroly nad občany. Jsou dokumentovány nesčetné případy blokování sociálních sítí v dobách protestů či politických nepokojů. Tor byl populárním způsobem obejití těchto restrikcí, ale vládnoucí vrstva si toho již jistě všimla.

Internetová cenzura je neustálou hrou na kočku a na myš. Jakmile je totiž zablokován jeden web nebo VPN služba, na jeho místo bezpochyby nastoupí jiné. Statistiky Toru ukazují, že se používání sítě v týdnech od zvýšení cenzury více než ztrojnásobilo. A ačkoliv většina výchozích nastavení Toru nejspíše nefunguje, technologicky zdatnější uživatelé se stále budou moci připojit s využitím pokročilejších metod.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).