Hlavní navigace

Tipy pro zdravé sezení u notebooku

19. 11. 2018

Sdílet

Dlouhodobá práce na PC má samozřejmě negativní vliv na různé aspekty zdraví člověka, tím nejčastěji skloňovaným je však vliv na pohybový aparát, způsobený i několikahodinovým nepřetržitým sezením v jedné poloze. Podle doktorky Tomanové patří k rizikovým partiím „krční páteř, ramena, předloktí a následně úpony svalů v oblasti loktů, zápěstí i prstů.“ Postupně se mohou přidávat bolesti rukou, páteře i hlavy.

Aby záda nebolela, je třeba aktivně a dynamicky měnit svoji pozici a střídat různé úlevové polohy, ve kterých se vám protáhnou a zrelaxují svaly. Při sezení je třeba mít doširoka rozkročené nohy, přičemž stehna mohou pod mírným úhlem směřovat dolů. Chodidly se dotýkejte země. Hlava by měla být v menším předklonu a na monitor byste neměli hledět směrem dolů, ale co nejvíce před sebe. Nerovnováhu zmírníte tzv. reparabilními cvičeními, postupně vracejícími páteř a pohybový systém do optima.

„Vyzkoušet můžete i rehabilitační cvičení s INFINITY method, které můžete provádět nejen doma, ale i v zaměstnání s vybranými cviky, aby to nikdo nepoznal. Například můžete libovolné cviky provádět ve stoje i přímo na židli. Velmi relaxačně působí protažení zad s předklonem a propnutými pažemi, které pohybem opisují tvar symbolu nekonečna, který se přenáší na celé tělo,“ dodává MUDr. Michaela Tomanová.

Zdroj: TZ Aspen PR

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).