Hlavní navigace

Tip: Zkombinujte ve své domácí síti Wi-Fi s powerline adaptéry

Sdílet

Lincoln Spector 20. 11. 2012

Při budování domácí sítě je nutné zvážit, kam vhodně umístit směrovač či přístupové body tak, aby signál pokryl všechny uvažované místnosti, případně aby nebylo nutné instalovat příliš mnoho dlouhých ethernetových kabelů. Návrh sítě však mohou poměrně výrazně zjednodušit zařízení zvaná jako powerline adaptéry, která dovedou data šířit skrze elektrické rozvody.

Za celou technologií stojí HomePlug Powerline Alliance, která vydává standardy spjaté s šířením a zabezpečením dat při využití elektrické sítě. Pro ustavení spojení budete potřebovat alespoň dva adaptéry, jež můžete od výrobců běžně pořídit jako tzv. starter kit. Jeden z adaptérů pak pouze přes ethernetový kabel připojíte ke svému směrovači, a zapojíte jej do elektrické zásuvky. Druhý adaptér připojíte do zásuvky v libovolné místnosti příliš vzdálené pro dobrý dosah Wi-Fi signálu, přičemž vám adaptér v závislosti na typu nabídne jeden a více ethernetových portů. Po ustavení se přijímající adaptér chová tak, jako by byl přímo připojen ke směrovači.

tp-link_house

Pro rozšíření Wi-Fi signálu budete muset vzdálený adaptér připojit k dalšímu zdroji bezdrátového vysílání, kterým může být další směrovač, přístupový bod, nebo v některých případech bývá anténami vybaven přímo samotný powerline adaptér. Pakliže se má Wi-Fi síť v celém objektu chovat jako jedna konzistentní, je nutné nastavit dodatečný vysílač Wi-Fi signálu tak, aby používal stejné jméno sítě (SSID) a heslo.

 

Pozn.: Pokud by vás zajímaly čistě reálné poznatky z redakčního testování, nenechte si ujít recenzi sady powerline adaptérů TL-PA511 z produkce čínské společnosti TP-Link.

Našli jste v článku chybu?