Hlavní navigace

Tim Cook o plánech Applu: Apple TV, otevřenější iOS a snad i očekávané iWatch?

Sdílet

Jan Bednařík 30. 5. 2013

Do seznamu nejvýznamnějších osob z oblasti médií a technologií pozvaných na letošní ročník konference D11 se pochopitelně dostal také CEO společnosti Apple, Tim Cook. Stejně jako loni jej Walt Mossberg a Kara Swisher vyzpovídali ohledně budoucích plánů i jej popíchli za některé nedostatky nebo kontroverze spjaté se společností. Tim Cook toho ve skutečnosti mnoho neřekl, přesto navnadil veřejnost k očekávání nových produktů.

Stav společnosti a tržní podíl

Na otázku Walta Mossberga, jak se Cook staví ke zvyšujícímu se tržnímu podílu zařízení s Androidem na trhu, odpověděl CEO společnosti Apple s tím, že se Apple nesnaží produkovat nejvíce produktů, nýbrž ty nejlepší produkty. Poukázal také na pozitivní uživatelské reference a statistiky dotvrzující, že zařízení Apple jsou uživateli používány stále více. Tvrzení podpořil konkrétními hodnotami, za poslední rok se prodalo 85 milionů iPhonů, 42 milionů iPadů a 13 milionů Apple TV.

Produkty na tělo

V budoucnu se zřejmě můžeme těšit také na nová zařízení z kategorie tzv. wearables, tedy produktů, jež lze nosit na těle, jako jsou například brýle (v této oblasti jde v zatím nejvíce veřejně kupředu Google se svými Google Glass) nebo hodinky. Na konkrétnější dotazy, s čím Apple přijde letos na trh, však Tim Cook odmítal odpovědět. Odkázal se však na brýle s rozšířenou realitou Google Glass s tím, že si tyto technologie stále budou muset hledat uživatelské sympatie. „Nosím brýle proto, že musím. Neznám mnoho lidí, kteří by nosili brýle, přestože nemusí,“ uvedl Cook. Již delší dobu se šíří zvěsti o možném vývoji „chytrých“ hodinek společnosti Apple a ať to znamenalo cokoliv, Tim Cook dále dodal: „Zápěstí je zajímavé.“

Apple TV

Jak již Tim Cook zmínil na loňském ročníku konference D11, v hledáčku zájmu společnosti Apple jsou stále televizory a s nimi spjatý ekosystém ve formě nabízení online obsahu on-demand, interakce s uživatelem, aplikace apod. Otázkám na bližší plány společnosti se však Tim Cook opět elegantně vyhnul.

iOS a OS X

Při otázce na operační systémy produkované společnosti Apple pouze prozradil, že během červnové konference WWDC Apple uvede nové verze mobilního iOS a desktopového OS X.

Co se týká mobilního iOS, do budoucna by se měl stát o něco více „otevřeným“, tedy vývojáři třetích stran pravděpodobně dostanou do rukou více nástrojů či širší možnosti manipulace s OS. Tim Cook však důrazně podotknul, že nebude systém otevřen natolik, aby mohl být vlivem například špatně navrženého softwaru třetích stran negativně ovlivněn uživatelský zážitek. „Někteří uživatelé chtějí mít nad zařízením plnou kontrolu, to je však pouze malá skupina,“ podotkl Cook.

 

Zdroj: IDG News Service, Allthingsd.com

Našli jste v článku chybu?