Hlavní navigace

Telekomunikační konference v Dubaji se ponese v duchu regulace internetu. Západ se obává cenzury

Sdílet

Christina DesMarais 5. 12. 2012

Od 3. do 14. prosince bude v Dubaji probíhat mezinárodní konference WCIT 2012 (World Conference on International Telecommunications – Světová konference o mezinárodních komunikacích), na níž se bude projednávat návrh nových regulací telekomunikačních technologií. Jedním ze stěžejních témat bude samozřejmě také celosvětová počítačová síť Internet, jehož fungování by chtěla mezinárodní unie ITU (International Telecommunication Union – Mezinárodní telekomunikační unie) ovlivnit nasazením nových regulací.

Mnohé společnosti, organizace i významné osobnosti celou konferenci kritizuji, neboť se jedná o uzavřené jednání, jehož se účastní také země známé svými tendencemi potírat svobodu slova (v této souvislosti je zmiňována především Čína a Rusko). Dokumenty obsahující návrhy regulací navíc nejsou veřejně dostupné, vlády tedy prakticky „za zavřenými dveřmi“ rozhodnou o záležitostech, k nimž se široká veřejnost neměla šanci vyjádřit. V reakci na uniklé návrhy nových pravidel kritické hlasy tvrdí, že by některé regulace mohly vládám usnadnit zamezování připojení k určitému obsahu a monitorování datového provozu.

Představitelé USA se obávají, že by ostatní země mohly vyžadovat změny ve spravování Internetu. To v současnosti obstarává organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), jež se mimo jiné stará o přidělování IP adres a doménových jmen regionálním registrátorům. O problému jednala v srpnu Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických a vyslala ITU zprávu s tím, že Internet nepotřebuje regulace.

Proti novým regulacím se ostře staví také internetový gigant Google, který nabádal uživatele, aby se přidali k seznamu odpůrců konference WCIT a aby zprávu šířili dále. Oficiální informace o konferenci můžete nalézt na webu ITU. Za zmínku stojí také odpůrci vytvořené video, jež poukazuje na kontroverzní fakta spjatá s probíhající konferencí.

 

Zdroj: IDG News Service, Whatistheitu.orgItu.int

Našli jste v článku chybu?